Czy każda rozmowa z uczniem musi być dokumentowana? Czy podpis ucznia na notatce jest konieczny? A co z rodzicami – czy mają prawo zażądać wglądu w notatki sporządzone przez szkołę? To pytania, które budzą wątpliwości w codziennej pracy pedagogów, wychowawców i nauczycieli. Przepisy prawa oświatowego nie pozostawiają w tym zakresie całkowitej dowolności, ale jednocześnie dają szkołom pewną elastyczność w kształtowaniu własnych procedur. W artykule wyjaśniamy, kiedy pracownik jednostki systemu oświaty powinien wymagać podpisu ucznia oraz czy dyrektor szkoły powinien udostępniać notatki do wglądu rodziców uczniów.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Wprowadzenie do polskiego porządku prawnego możliwości stosowania środków oddziaływania wychowawczego przez dyrektorów szkół pozwoliło na to, by nakładać na uczniów obowiązek tzw. prac porządkowych. Okazuje się jednak, że kara tego typu nie może dotyczyć wszystkich – dyrektor nie może bowiem nakazać jej pełnoletnim uczniom. Sprawdź szczegóły.
Jak traktować młodych ludzi, którzy z dnia na dzień stali się dorośli? I czy dorosły oznacza dojrzały i odpowiedzialny? W artykule zastanawiamy się, jak traktować pełnoletnich uczniów szkoły ponadpodstawowej, którym dowód osobisty w kieszeni nie zawsze dodaje dojrzałości. Dowiedz się, w jakie są prawa pełnoletnich uczniów, co je ogranicza oraz w jaki sposób dbać o autonomię młodych dorosłych.
Udział w zajęciach religii nie jest obowiązkowy. Uczniom, którzy na te zajęcia nie uczęszczają, dyrektor zapewnia opiekę. A co z uczniami, którzy ukończyli 18 lat? Czy pełnoletni uczeń może mieć w czasie religii okienko i opuścić teren szkoły?
Zgodnie z przepisami, rodzice mogą złożyć podanie z prośbą zgodę na realizowanie obowiązku szkolnego poza szkołą. Taki uczeń uzyskuje roczne oceny klasyfikacyjne na podstawie rocznych egzaminów klasyfikacyjnych. Przepisy nie odnoszą się jednak do sytuacji, w której o spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą wystąpi uczeń pełnoletni. Sprawdź, jak należy ustosunkować się do takiego wniosku. Dowiedz się, które przepisy regulują zasady prowadzenia edukacji domowej w Polsce, jakich formalności dopełnić, aby dzieci mogły uczyć się w domu.
Przeczytaj również:
Obejrzyj certyfikowane videoszkolenie:
Przepisy prawa oświatowego nie ograniczają prawa żadnego z uczniów do tego, by realizować obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą. Teoretycznie więc nauczania domowe ucznia liceum jest możliwe. A co, jeżeli uczeń osiągnął już pełnoletność? Dowiedz się, czy pełnoletni uczeń liceum może ubiegać się o nauczanie domowe. Czy należy wymagać od niego oświadczenia rodziców o zapewnieniu dziecku warunków umożliwiających realizację podstawy programowej?
Kto składa wniosek o udzielenie zgody na realizację obowiązku nauki poza szkołą
Czy dyrektor może wyrazić zgodę na nauczanie domowe ucznia liceum
Dyrektorzy i nauczyciele szkół ponadpodstawowych niejednokrotnie spotkali się z żądaniem uczniów, by po ukończeniu 18 lat nie informować rodziców o ocenach. Temat budzi wątpliwości i kontrowersje. W artykule ekspert odpowiada, jak problem: czy rodzice mają wgląd w oceny pełnoletniego ucznia, rozstrzygają przepisy prawne.
Uczeń, który ukończył 18 lat ma prawo do podjęcia decyzji o rezygnacji z nauki. Sprawdź, czy w takim przypadku konieczne jest podjęcie odpowiedniej uchwały rady pedagogicznej oraz wydanie decyzji administracyjnej przez dyrektora szkoły.
Skreślenie ucznia z listy uczniów szkoły jest możliwe tylko w przypadkach określonych w jej statucie. Jednym z przypadków, w których większość szkół decyduje się na skreślenie jest wysoka absencja na lekcjach. Sprawdź, jakie czynności powinna podjąć szkoła, jeżeli skreślenie ma dotyczyć osoby pełnoletniej.
W przepisach brak jest regulacji dotyczących rezygnacji z zajęć rewalidacyjnych. W takich przypadkach dyrektorzy, odwołując się do dobrowolności korzystania z pomocy psychologiczno-pedagogicznej, żądają złożenia oświadczenia o rezygnacji z udziału w tych zajęciach. Jednak co w sytuacji, gdy uczeń jest pełnoletni, a oświadczenie składają jego rodzice?
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.