Specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze (SOSW) są prowadzone dla dzieci i młodzieży niesłyszących i słabosłyszących, niewidomych i słabowidzących, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera i z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Aby skutecznie realizować swoje zadania, SOSW muszą zatrudniać odpowiednią kadrę specjalistów. W artykule omówiono przepisy dotyczące zatrudniania psychologów, pedagogów oraz innych specjalistów w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Zapewnienie odpowiedniej opieki nad wychowankami w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych i specjalnych ośrodkach wychowawczych jest jednym z najważniejszych obowiązków dyrektora. W artykule przedstawiamy najważniejsze zasady dotyczące organizacji opieki nocnej w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych i specjalnych ośrodkach wychowawczych.
Od 6 kwietnia 2023 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące niektórych publicznych placówek systemu oświaty. W rozporządzeniu uwzględniono zasady zapewnienia nocnej opieki wychowankom specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego. Tak, jak w poprzednim stanie prawnym, obecnie również opiekę tę mogą zapewniać osoby niebędące nauczycielami. Sprawdź, czy przepisy określają minimalne kwalifikacje opiekuna nocnego SOWS.
Z artykułu dowiesz się:
Gwarantowanych dodatek za pełnienie funkcji wychowawcy w wysokości nie niższej niż 300 zł nie dotyczy wszystkich nauczycieli zatrudnionych na stanowisku o takiej nazwie. Sprawdź, czy przysługuje on wychowawcom zatrudnionym specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych.
Przeczytaj również:
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.