Kwestia nazewnictwa, które zajęcia należy traktować jako dydaktyczne, nie została precyzyjnie rozstrzygnięta w przepisach. W różnych aktach prawnych stosowane są różne terminy na określenie zajęć prowadzonych przez nauczycieli, np. obowiązkowe zajęcia edukacyjne, zajęcia specjalistyczne, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, zajęcia wychowawcze, opiekuńcze. Warto mieć świadomość, że w przepisach prawa oświatowego nie ma jednej definicji zajęć dydaktycznych.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna kojarzy się z działaniem specjalistycznym i wymagającym od nauczyciela dodatkowych zadań. W praktyce często wystarczają drobne zmiany w sposobie prowadzenia lekcji. Takie zmiany powinna jednak poprzedzić wnikliwa obserwacja funkcjonowania ucznia w szkole i placówce. Pozwoli ona na określenie zakresu udzielanej pomocy w formie bieżącej pracy.
Przeczytaj również artykuł:
W odniesieniu do nauki szkolnej ważne jest zaangażowanie się uczniów w proces uczenia się oraz jakie są powody tego zaangażowania. Przedstawiamy wybrane czynniki, które kształtują motywację i na które nauczyciel może mieć wpływ. Poznaj 11 metod, jak skutecznie motywować uczniów.
Komiksy nie są popularnym środkiem przekazu w edukacji, a przecież dzięki ich zwięzłej formie łatwo można przekazać nawet trudne tematy. Chyba nie ma gazety lub magazynu, który nie umieszczałby na swoich łamach rysunkowego komentarza do aktualnych wydarzeń. Nawet w Internecie krótkie formy komiksowe są w modzie. Skorzystaj więc z popularności tej formy wśród dzieci i młodzieży i użyj jej jako środka dydaktycznego.
Jak zorganizować przestrzeń i sposób nauki, aby praca z klasą, w której jest uczeń z ADHD, była satysfakcjonująca? Jak stworzyć dziecku odpowiednie warunki do pracy?
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.