Zapewnienie odpowiedniej opieki nad wychowankami w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych i specjalnych ośrodkach wychowawczych jest jednym z najważniejszych obowiązków dyrektora. W artykule przedstawiamy najważniejsze zasady dotyczące organizacji opieki nocnej w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych i specjalnych ośrodkach wychowawczych.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Uczeń z niepełnosprawnością ma prawo do realizacji zajęć edukacyjnych z oddziałem i realizacji podstawy programowej w wymiarze wynikającym z planu zajęć dla klasy wynikającego z ramowego planu nauczania. Zdarza się jednak, że w tym czasie zaplanowano dla niego zajęcia rewalidacyjne. Sprawdź, czy dyrektor może zaplanować rewalidację w czasie, w którym reszta klasy uczestniczy w obowiązkowych lekcjach.
Od 6 kwietnia 2023 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące niektórych publicznych placówek systemu oświaty. W rozporządzeniu uwzględniono zasady zapewnienia nocnej opieki wychowankom specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego. Tak, jak w poprzednim stanie prawnym, obecnie również opiekę tę mogą zapewniać osoby niebędące nauczycielami. Sprawdź, czy przepisy określają minimalne kwalifikacje opiekuna nocnego SOWS.
Z artykułu dowiesz się:
Gwarantowanych dodatek za pełnienie funkcji wychowawcy w wysokości nie niższej niż 300 zł nie dotyczy wszystkich nauczycieli zatrudnionych na stanowisku o takiej nazwie. Sprawdź, czy przysługuje on wychowawcom zatrudnionym specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych.
Przeczytaj również:
Współpraca młodzieżowego ośrodka wychowawczego z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, rezygnacja z obligatoryjnego określenia minimalnego czasu 2 godzin na codzienną organizację przez ośrodki zajęć na świeżym powietrzu – poznaj wszystkie zmiany proponowane przez MEN.
W projekcie nowego rozporządzenia dotyczącego funkcjonowania placówek publicznych MEN nie przewiduje kluczowych zmian. Pewne nowości mogą jednak wpłynąć na sposób funkcjonowania tych placówek.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.