Decyzja o braku promocji ucznia realizującego obowiązek szkolny w ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym (OREW) może budzić kontrowersje. Przepisy teoretycznie umożliwiają taką decyzję, jednak praktyczne uzasadnienie tego kroku często bywa niezwykle trudne. Jakie przesłanki rzeczywiście pozwalają na niepromowanie ucznia w OREW?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Oddziały przysposabiające do pracy mogą być tworzone w szkołach podstawowych dla uczniów, którzy ukończyli 15 rok życia i nie rokują ukończenia szkoły podstawowej w normalnym trybie oraz którzy otrzymali promocję do klasy VII albo nie otrzymali promocji do klasy VIII. Skoro przepis mówi o możliwości utworzenia oddziału przysposabiającego do pracy w szkole podstawowej, to czy istnieje jednocześnie możliwość utworzenia go w ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym? Sprawdź, których szkół i placówek oświatowych dotyczą przepisy o tworzeniu oddziałów przysposabiających do pracy.
Z artykułu dowiesz się m.in.
W specjalnych ośrodkach rewalidacyjno-wychowawczych nie organizuje się klas. Zajęcia w ośrodku są prowadzone w grupach wychowawczych. Sprawdź, ile wynosi dopuszczalna liczba wychowanków z poszczególnymi rodzajami niepełnosprawności w grupie wychowawczej w OREW.
Wychowawca w ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym powinien być zatrudniony w takim wymiarze, aby zapewniona była prawidłowa organizacja pracy. Jeżeli okazuje się, że nie ma potrzeby angażowania go w pełnym wymiarze, dyrektor może zadecydować o zatrudnieniu wychowawcy w ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym na część etatu.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.