Długotrwała choroba i wynikająca z niej nieobecność na lekcjach nie daje podstaw do wszczęcia postępowania egzekucyjnego w związku z niespełnianiem obowiązku szkolnego czy obowiązku nauki. Zaświadczenie czy zwolnienie lekarskie stanowi bowiem niepodważalny dowód i usprawiedliwienie nieobecności. Nie oznacza to jednak, że nieuczęszczanie do szkoły chorującego ucznia nie pociągnie za sobą żadnych konsekwencji. Skutkiem może być przecież brak możliwości klasyfikowania ucznia.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Nauka w 8-klasowej szkole podstawowej może trwać maksymalnie do 20 roku życia. Jest to jednak możliwe tylko, jeżeli uczniowi odroczono rozpoczęcie nauki w pierwszej klasie szkoły podstawowej oraz wydłużano naukę na obu etapach edukacyjnych. Sprawdź, jakie warunki muszą być spełnione, aby zgodnie z przepisami prawa oświatowego obowiązek nauki w całości zrealizować w szkole podstawowej. Można bowiem uniknąć konieczności kontynuowania nauki w szkole ponadpodstawowej.
Zgodnie z § 15 rozporządzenia MEiN z 21 marca 2021 r. w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy, uczniowie ci mogą kontynuować pobieranie nauki w ukraińskim systemie oświaty z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. W celu zwolnienia ich z obowiązków edukacyjnych w Polsce konieczne jest dostarczenie oświadczenia o pobieraniu nauki w Ukrainie. Pobierz wzór oświadczenia o pobieraniu nauki w ukraińskim systemie oświaty.
Dzieci i młodzież z Ukrainy, które zgodnie z polskim prawem powinny realizować w Polsce obowiązki edukacyjne, mogą być z nich zwolnione. Jeżeli rodzic lub opiekun złoży w urzędzie gminy odpowiednie oświadczenie, realizacja obowiązku przedszkolnego, szkolnego i nauki nie będzie egzekwowana. A co, jeżeli rodzic chce, aby dziecko jednocześnie uczęszczało do szkoły w Polsce, gdzie będzie poznawało język polski i zdalnie pobierało naukę w szkole ukraińskiej?
Pobierz:
W Polsce w systemie oświaty określono trzy obowiązki dotyczące dzieci i młodzieży, są to: obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązek szkolny, obowiązek nauki. Warto wiedzieć, kiedy można odroczyć spełnienie obowiązku szkolnego, jakie zadania spoczywają na rodzicach, jak egzekwować realizację obowiązku szkolnego, czy jakie prowadzić dokumenty potwierdzające uczęszczanie na zajęcia. Na straży spełniania wymienionych obowiązków postawiono przede wszystkim dyrektorów szkół. Publikacja przybliża zadania oraz postępowanie, także od strony praktycznej, dyrektorów szkół w zakresie kontroli realizacji obowiązków (rocznego przedszkolnego, szkolnego i nauki).
Na wniosek rodziców naukę w szkole podstawowej będzie mogło rozpocząć dziecko, które w danym roku kalendarzowym kończy 6 lat. Dyrektor szkoły podstawowej przyjmuje takie dziecko, jeżeli: korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, w którym ma rozpocząć naukę w szkole podstawowej albo posiada opinię o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej wydaną przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną uprawnioną do jej wydania.
Na wniosek rodziców naukę w szkole podstawowej może także rozpocząć dziecko, które w danym roku kalendarzowym kończy 6 lat, jeżeli wykazuje psychofizyczną dojrzałość do podjęcia nauki szkolnej. Decyzję o wcześniejszym przyjęciu dziecka do szkoły podstawowej podejmuje dyrektor szkoły na podstawie opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej. Jeżeli jest ona negatywna - wydaje decyzję w sprawie odmowy wcześniejszego przyjęcia dziecka do szkoły.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.