Od 1 września 2025 r. w życie wejdą istotne zmiany w organizacji nauczania religii w szkołach publicznych. Zarówno religia, jak i etyka będą nauczane w wymiarze jednej godziny lekcyjnej tygodniowo. Jednym z wyzwań związanych z tymi zmianami jest redukcja liczby godzin przypadających na nauczycieli religii. W wielu przypadkach oznacza to niemożność zapewnienia im pełnego etatu. W związku z tym dyrektorzy szkół zastanawiają się, czy możliwe jest przydzielenie katechecie, który posiada wykształcenie teologiczne i przygotowanie pedagogiczne, dodatkowych godzin w świetlicy szkolnej. Czy nauczyciel religii posiada odpowiednie kwalifikacje do pracy w charakterze wychowawcy świetlicy?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Nauczyciele religii często posiadają kwalifikacje do prowadzenia innych zajęć w szkole. W takim przypadku etat nauczyciela religii można dopełnić innymi zajęciami. Przydzielenie dodatkowych zajęć dla nauczycieli religii wymaga jednak zachowania odpowiednich procedur. Sprawdź, jakich.
Przepisy określają kwalifikacje wymagane od nauczycieli religii katolickiej w szkołach specjalnych. Brak natomiast regulacji dla ośrodków edukacyjno-wychowawczych. Czy katecheci w tych placówkach powinni ukończyć oligofrenopedagogikę? Czy wystarczy przygotowanie do nauczania religii? Sprawdź, jakie kryteria powinien brać pod uwagę dyrektor podczas zatrudnienia katechety. Dowiedz się, jakie studia musi ukończyć osoba chcąca zostać katechetą w szkole specjalnej lub ośrodku.
Od 1 września 2019 r. okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony zawartej w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie tych umów między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 36 miesięcy. Zasada ta dotyczy wszystkich nauczycieli – w tym również nauczycieli religii.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.