Doskonalenie zawodowe to proces celowego, zaplanowanego i ciągłego kształcenia zawodowego, który polega na podwyższaniu kompetencji oraz kwalifikacji zawodowych nauczyciela, a także na wszechstronnym rozwoju jego osobowości. Jest to proces realizowany zarówno przez instytucje specjalizujące się w tym zakresie, jak i poprzez samokształcenie i samodoskonalenie. W praktyce nauczyciele najczęściej podejmują doskonalenie zawodowe w celu uzyskania dodatkowych kwalifikacji, czyli uprawnień do zajmowania nowego stanowiska w szkole. Przed wybraniem konkretnej formy doskonalenia zawodowego trzeba koniecznie upewnić się, że umożliwia ona zdobycie kwalifikacji, o których mowa w rozporządzeniu MEiN. Należy również sprawdzić, czy jest ona realizowana zgodnie z obowiązującym standardem kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela. W artykule wyjaśniamy, na co zwracać uwagę wybierając oferty studiów podyplomowych, kursów kwalifikacyjnych i szkoleń dla nauczycieli.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Pedagodzy to często osoby z powołaniem, które pragną wspierać rozwój dzieci borykających się z różnymi problemami. Dlatego coraz więcej z nich chce zaangażować się w pedagogikę specjalną. Mają do wyboru wiele opcji kształcenia, ale jednym z najbardziej dostępnych są kursy kwalifikacyjne z zakresu pedagogiki specjalnej. Jednak czy takie kursy wystarczą do podjęcia pracy jako pedagog specjalny? Odpowiedź na to pytanie będzie kluczowa dla wszystkich, którzy marzą o pomaganiu innym w osiągnięciu pełni potencjału.
Nie wszystkie kursy kwalifikacyjne dla nauczycieli umożliwiają zdobycie dodatkowych kwalifikacji. Przed decyzją o uczestnictwie w takim kursie należy dokładnie sprawdzić, czy spełnia on kryteria w rozumieniu przepisów w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. W większości przypadków tak nie będzie, a nauczyciel mimo poniesienia kosztów oraz poświęcenia czasu – nie nabędzie formalnych kwalifikacji do zajmowania określonego stanowiska.
Podcast poświęcony zagadnieniom związanym z uzyskiwaniem i posiadaniem przygotowania pedagogicznego. Dowiesz się z niego, czy przygotowanie pedagogiczne uzyskane w ramach kursu kwalifikacyjnego może utracić ważność oraz w jaki sposób można uzyskać je obecnie, kiedy takie kursy nie mogą być prowadzone.
Planowane są zmiany w przepisach określających zakres kursów kwalifikacyjnych prowadzonych przez placówki doskonalenia nauczycieli. Jeżeli przepisy wejdą życie, katalog kursów zostanie rozszerzony.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.