fobia szkolna

Fobia szkolna - objawy, czynniki wsparcia i ryzyka. Jak pomóc dziecku, które nie chce chodzić do szkoły?

Fobia szkolna – objawy, czynniki wsparcia i ryzyka. Jak pomóc dziecku, które nie chce chodzić do szkoły?

Nie dam rady. Nie wstaję, nie mam siły tam iść. Czuję, że zaraz zwymiotuję, niech mnie tylko nie bierze do odpowiedzi. Będą na mnie wszyscy patrzeć. Czuję, że mnie tu nie chcą. Na samą myśl o szkole boli mnie brzuch i jest nie dobrze. Tak mogą brzmieć wypowiedzi dzieci i nastolatków, które zmagają się z zaburzeniami lękowymi. Trzeba bowiem pamiętać, że fobia szkolna w klasyfikacji medycznej nie jest odrębną kategorią, chociaż towarzyszący jej zespół objawów jest podobny do fobii społecznej. Czym jest fobia szkolna, jak wygląda w rzeczywistości, z jakimi problemami mierzą się uczniowie? Lęk dziecka przed szkołą został opisany w odniesieniu do starszych uczniów – nastolatków.

Fobia szkolna w klasyfikacji medycznej nie jest odrębną kategorią, natomiast specjaliści od lat obserwują zespół objawów podobny do fobii społecznej, który można w ten sposób określić. Często charakterystyczne, lękowe objawy nastolatków są bagatelizowane przez otoczenie. Wymyśla, przesadza, jest nadwrażliwy – młodzi ludzie słyszą o sobie niesprawiedliwe określenia. Dla dorosłych lęk związany ze szkołą bywa niezrozumiały. Tak łatwo jest zapomnieć swój dawny ból brzucha przed trudną klasówką czy poczucie niepokoju, że zostanie się wyśmianym na forum klasy. Być może powrót choć na chwilę do dawnych, własnych wspomnień pomógłby zrozumieć młode pokolenie? Zarówno rodzice, jak i nauczyciele muszą zrozumieć, że lęk szkolny to nie wytłumaczenie dla lenistwa, ale prawdziwy problem, z którym młody człowiek ma prawo sobie nie radzić.
Fobia szkolna to forma fobii społecznej, której charakterystyczną cechą jest silny lęk przeżywany w kontaktach z innymi. Osoby, które zmagają się z fobiami opowiadają o poczuciu bezradności, ogromnym napięciu i panice, która towarzyszy im w zetknięciu ze źródłem lęku. Dla uczniów takim miejscem może być szkoła. To w jej kontekście mogą czuć paraliżujący lęk i kompletną niemoc w spełnieniu codziennych, zwykłych zadań czy dbaniu o zadowalające wyniki w nauce.
Sprawdź inne serwisy