Egzamin poprawkowy daje uczniom szansę na poprawę negatywnych ocen i uniknięcie powtarzania klasy. Co jednak ważne, nie każdy uczeń będzie mógł przystąpić do takiego egzaminu. W artykule omawiamy zasady, warunki oraz procedury związane z egzaminem poprawkowym określone w ustawie z 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Wyjaśniamy, jakie są zasady przeprowadzanie egzaminu dla ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego oraz omawiamy konsekwencje otrzymania negatywnej oceny.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
W celu przeprowadzenia egzaminu poprawkowego dla ucznia dyrektor szkoły powołuje komisję, w skład której wychodzi trzech nauczycieli. Z egzaminu poprawkowego sporządza się protokół, zawierający elementy określone w rozporządzeniu MEN. Pobierz przykładowy wzór zarządzenia dyrektora szkoły w sprawie powołania komisji do przeprowadzenia egzaminu poprawkowego. Załącznikiem do zarządzenia jest wzór protokołu z egzaminu poprawkowego.
Według danych przekazanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, w maju 2022 r. egzamin maturalny zdało 78,2% absolwentów szkół ponadpodstawowych. Część maturzystów, którym nie udało się osiągnąć minimalnej liczby punktów, przystąpi do poprawki. Przystąpienie do matury w terminie poprawkowym wymaga jednak spełnienia kilku warunków.
Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej otrzymał negatywną ocenę klasyfikacyjną z jednych albo dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych może przystąpić do egzaminu poprawkowego z tych zajęć. Co w przypadku, gdy zdaniem rodziców negatywna ocena jest niesprawiedliwa i ich zdaniem nauczyciel prowadzący zajęcia nie powinien uczestniczyć w egzaminie poprawkowym? Czy wykluczenie nauczyciela z egzaminu poprawkowego na żądanie rodziców jest możliwe?
Z artykułu dowiesz się min.:
Co do zasady egzaminy poprawkowe przeprowadza się w ostatnim tygodniu ferii letnich. Zdarza się jednak, że wyznaczony termin nie odpowiada uczniowi, który ma przystąpić do egzaminu. Sprawdź, jakie okoliczności uzasadniają jego zmianę.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.