Nie każde dziecko jest gotowe na rozpoczęcie nauki w szkole podstawowej w wieku 7 lat. W związku z tym prawo oświatowe przewiduje możliwość odroczenia obowiązku szkolnego. Należy pamiętać, że decyzję w tej sprawie podejmuje dyrektor szkoły podstawowej, w obwodzie której mieszka dziecko. Ani przedszkolna, ani szkolna rada pedagogiczna nie wydaje uchwały w sprawie odroczenia obowiązku szkolnego dziecka.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przepisy nie określają szczegółowo terminu, od którego powinny być realizowane zajęcia indywidualne z uczniem. Podstawą organizacji nauczania indywidualnego jest orzeczenie o takiej potrzebie złożone w szkole, rozumiane jako oczekiwanie rodziców do realizacji orzeczenia. Sprawdź, od jakiego momentu rozpoczyna się indywidualne nauczanie z uczniem.
Zwolnienie z nauki drugiego języka obcego przez dyrektora szkoły odbywa się na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) lub pełnoletniego ucznia oraz na podstawie opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej. Pobierz decyzję dyrektora w sprawie zwolnienia ucznia z nauki drugiego języka obcego.
Na wniosek rodziców dyrektor szkoły podstawowej i szkoły ponadpodstawowej, do której dziecko zostało przyjęte, może ze zezwolić na spełnianie obowiązku nauki poza szkołą. Pobierz wzór decyzji dyrektora w sprawie realizacji obowiązku szkolnego poza szkołą.
Na wniosek lub za zgodą rodziców albo pełnoletniego ucznia dyrektor szkoły po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, może zezwolić uczniowi na indywidualny program lub tok nauki oraz wyznaczyć nauczyciela-opiekuna. Odmowa udzielenia zezwolenia następuje w drodze decyzji administracyjnej - pobierz jej wzór.
Zgoda na objęcie pomocą ucznia pomocą psychologiczno-pedagogiczną jest równoznaczna z udziałem dziecka w proponowanych zajęciach. Pobierz wzór decyzji dyrektora!
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.