Decyzja o braku promocji ucznia realizującego obowiązek szkolny w ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym (OREW) może budzić kontrowersje. Przepisy teoretycznie umożliwiają taką decyzję, jednak praktyczne uzasadnienie tego kroku często bywa niezwykle trudne. Jakie przesłanki rzeczywiście pozwalają na niepromowanie ucznia w OREW?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przepisy prawa oświatowego nie wykluczają braku promocji przez ucznia z niepełnosprawnością, również w szkole specjalnej. Decyzja o braku promocji powinna być jednak odpowiednio uzasadniona. Sprawdź, jakie kroki można podjąć wobec dzieci i młodzieży, jeżeli uczeń nie uzyskał pozytywnych ocen klasyfikacyjnych.
Zdarza się, że uczniowie, którym raz przedłużono okres nauki na I etapie edukacyjnym, nie osiągnęli gotowości do tego, by uczyć się w kolejnej klasie. Takie sytuacje mają miejsce m.in. w szkołach i oddziałach specjalnych.
Zgodnie przepisami ustawy o systemie oświaty, o promowaniu ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym postanawia rada pedagogiczna. Przepisy nie przewidują odrębnej procedury w przypadku decyzji o niepromowaniu takiego ucznia do następnej klasy. Należy jednak pamiętać, że brak promocji może zostać uznany za niespełnienie obowiązków spoczywających na szkole.
Zdarza się, że rodzice ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego występują do dyrektora szkoły wnioskiem o niepromowanie dziecka IV szkoły podstawowej. Czy szkoła może pozytywnie rozpatrzeć taki wniosek i kto powinien podjąć decyzję w tym zakresie. W artykule wyjaśniamy, kiedy i na jakich zasadach możliwe jest niepromowanie ucznia do IV klasy szkoły podstawowej.
Obejrzyj certyfikowane szkolenie poświęconej zagadnieniom dotyczącym przedłużenia okresu nauki i niepromowania ucznia do następnej klasy.
W wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych poziomem rozwoju i osiągnięć ucznia w danym roku szkolnym lub stanem zdrowia ucznia, rada pedagogiczna może postanowić o powtarzaniu klasy przez ucznia klasy I-III szkoły podstawowej, na wniosek wychowawcy oddziału po zasięgnięciu opinii rodziców ucznia lub na wniosek rodziców ucznia po zasięgnięciu opinii wychowawcy oddziału. Pobierz wzór wniosku rodziców o powtarzanie klasy.
W wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych poziomem rozwoju i osiągnięć ucznia w danym roku szkolnym lub stanem zdrowia ucznia, rada pedagogiczna może postanowić o powtarzaniu klasy przez ucznia klasy I-III szkoły podstawowej, na wniosek wychowawcy oddziału po zasięgnięciu opinii rodziców ucznia lub na wniosek rodziców ucznia po zasięgnięciu opinii wychowawcy oddziału. Pobierz wzór wniosku wychowawcy o powtarzanie klasy.
Uczeń klasy III dotychczasowego gimnazjum, który w roku szkolnym 2018/2019 nie ukończył tej szkoły, z dniem 1 września 2019 r. staje się uczniem klasy VIII szkoły podstawowej. Oznacza to, że będzie on realizował obowiązek szkolny na drugim, a nie na trzecim etapie edukacyjnym, w związku z czym powinien uzyskać nowe orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.