Uczeń ma orzeczenie o niepełnosprawności ruchowej ze względu na mózgowe porażenie dziecięce. Uczy się w klasie integracyjnej, w której jest nauczyciel wspomagający. Dziecko w szkole nie stosuje się do ustalonych norm, kontraktów, przeszkadza w lekcjach. Sprawdź, czy istnieje podstawa prawna do zatrudnienia w takim przypadku asystenta.
Ukazał się projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym. Sprawdzamy, co wprowadza.
Z artykułu dowiesz się m.in.
Instytucja asystenta nauczyciela oraz nauczyciela wspomagającego przewidziana jest jedynie do wsparcia uczniów niepełnoletnich. Takich osób nie zatrudnia się w szkołach dla dorosłych.
Zgodnie z art. 86 pkt 4 lit. b ustawy o finansowaniu zadań oświatowych uchyla się art. 15 ust. 7–9 ustawy Prawo oświatowe, tj. przepisy dotyczące możliwości zatrudniania w klasach I–III szkół podstawowych asystentów nauczycieli, asystentów wychowawcy świetlicy oraz osób niebędących nauczycielami zatrudnionych za zgodą kuratora oświaty.
Pobierz przykładowy zakres obowiązków, odpowiedzialności i uprawnień dla asystenta nauczyciela.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.