Doradca zawodowy – brak kwalifikacji a konieczność ich uzyskania

Michał Kowalski

Autor: Michał Kowalski

Dodano: 20 sierpnia 2019
Kwalifikacje doradcy zawodowego

Nauczyciel prowadzący zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego, który nie posiada w tym zakresie wymaganych kwalifikacji może być zatrudniony do końca roku szkolnego 2020/2021. Czy to oznacza, że może prowadzić zajęcia nawet wówczas, gdy nie podjął działań zmierzających do uzyskania kwalifikacji?

Co do zasady zajęcia doradztwa zawodowego prowadząca zajęcia z kwalifikacjami w tym zakresie (§ 7 rozporządzenia MEN w sprawie doradztwa zawodowego). Jednak w przypadku braku doradcy zawodowego do roku szkolnego 2021/2022 włącznie, dyrektor szkoły może powierzyć prowadzenie zajęć z zakresu doradztwa zawodowego innemu nauczycielowi lub osobie (§ 10 rozporządzenia MEN w sprawie doradztwa zawodowego).

Aktualnie można więc przydzielić zajęcia z doradztwa zawodowego nauczycielowi, który nie ma kwalifikacji do ich prowadzenia i to bez konieczności zobowiązywania go do uzyskania kwalifikacji z doradztwa.

Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela doradcy zawodowego w poszczególnych typach szkół zostały określone w § 21 rozporządzenia MEN w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela doradcy zawodowego ma osoba, która:

  • ukończyła studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie w zakresie doradztwa zawodowego,
  • lub osoba, która zdobyła tytuł magistra na innym kierunku oraz uzupełniła wykształcenie o studia podyplomowe.
W przypadku braku nauczyciela posiadającego kwalifikacje doradcy zawodowego, możliwe jest powierzenie prowadzenia zajęć z zakresu doradztwa zawodowego innemu nauczycielowi lub osobie niebędącej nauczycielem – do końca roku szkolnego 2021/2022. Osoba ta musi posiadać przygotowanie uznane przez dyrektora szkoły za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć.
Dodano: 20 sierpnia 2019

Autor: Michał Kowalski

Radca prawny, redaktor Portalu Oświatowego. Specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa oświatowego. Prowadzi kancelarię, w ramach której udziela pomocy prawnej zarówno nauczycielom, jak i dyrektorom i innym pracownikom szkół. Od kilku lat współpracuje ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego.
Sprawdź inne serwisy