Wszystkie osoby zajmujące stanowisko nauczycielskie w przedszkolach publicznych i niepublicznych od 1 września 2018 r. powinny być zatrudnione na podstawie umowy o pracę. W przypadku zajęć dodatkowych oraz zajęć prowadzonych przez osoby, które nie zajmują stanowisk nauczycielskich, możliwe jest odstąpienie od nawiązania stosunku pracy, o ile osoba je prowadząca nie jest nauczycielem a nawiązany stosunek nie wypełnia wszelkich cech stosunku pracy.
Od 1 września 2018 r. weszła w życie istotna zmiana Karty Nauczyciela, która przewiduje, że nauczyciele:
obowiązkowo mają być zatrudniani na podstawie umowy o pracę według przepisów Kodeksu pracy (art. 10a).
Tymczasem prowadzenie zajęć, które stanowią realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego wiąże się z koniecznością osobistego świadczenia przez nauczyciela umówionego rodzaju pracy na rzecz pracodawcy, w określonym miejscu i w określonym czasie, w sposób ciągły. Ponadto niezbędne jest, aby wykonywane zadania były poddane bieżącemu nadzorowi. Charakter takiej pracy przesądza tym samym o tym, że zatrudnienie nauczycieli nosi cechy stosunku pracy i powinno być dokonywane na podstawie umowy o pracę.
W przypadku osób prowadzących zajęcia dodatkowe kwestią dyskusyjną jest, czy kwalifikować je jako nauczycieli, zwłaszcza, że przepisy Prawa oświatowego (art. 15) przewidują możliwość zatrudnienia osoby niebędącej nauczycielem do prowadzenia zajęć rozwijających zainteresowania, posiadająca przygotowanie uznane przez dyrektora przedszkola (szkoły) za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć. W tej sytuacji wydaje się, że do prowadzenia zajęć dodatkowych można angażować osoby niebędące nauczycielami, co oznaczałoby, że regulacja z Karty Nauczyciela (art. 10a) ich nie dotyczy.
Powyższe stanowisko zbieżne jest z poglądem MEN, które w zamieszczonej na stronie internetowej informacji stwierdziło: „W świetle obowiązujących już przepisów, właściwa organizacja pracy przedszkola czy szkoły wiąże się co do zasady z koniecznością zatrudniania przez ww. przedszkola i szkoły nauczycieli posiadających wymagane kwalifikacje, a nie zakupem usług edukacyjnych od zewnętrznych podmiotów. Rozwiązanie takie nie gwarantuje bowiem dyrektorowi szkoły możliwości odpowiedniego nadzorowania osób świadczących takie usługi, jak również nie zapewnia bezpieczeństwa dzieciom pozostającym pod opieką osób realizujących daną usługę. Przewidziane dla nauczycieli w Karcie Nauczyciela wymogi dotyczące niekaralności nie znajdują zastosowania w przypadku zawarcia z nauczycielem umowy cywilnoprawnej czy też zakupu usługi edukacyjnej od zewnętrznej firmy.
Jednocześnie należy podkreślić, że przepis art. 10a Karty Nauczyciela ma zastosowanie wyłącznie do zatrudniania nauczycieli. Nie dotyczy on natomiast innych stanowisk pracy. Przepis ten nie znajdzie zatem zastosowania: