Augeo Foundation wspólnie z polską organizacją Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę (FDDS) udostępnia profesjonalistom materiały, umożliwiające tym dzieciom wsparcie i umacnianie ich siły woli. Skorzystaj z materiałów, aby zwiększyć skuteczność wsparcia dla dzieci i młodzieży.
Aktualnie w Polsce przebywa wielu uchodźców z Ukrainy, którzy znajdują schronienie w Polsce. Oprócz dobrej opieki, dzieci zasługują na szczególną uwagę z powodu nawarstwienia stresujących wydarzeń, które przeżyły. Chociaż większość dzieci – uchodźców wyleczy się z tych problemów bez profesjonalnej pomocy, potrzebują one natychmiastowego wsparcia od bezpiecznych i zaufanych dorosłych.
Dzieci z Ukrainy przeżyły już dużo stresujących i przerażających wydarzeń: może były świadkiem przemocy lub odgłosów działań wojennych, może musiały w pośpiechu opuścić swój dom i znalazły się w obcym kraju, w którym nie rozumieją ludzi, często są pozbawione ojca, własnych zabawek, zwierząt domowych i przyjaciół. Uczucie zagrożenia i niebezpieczeństwa może się jeszcze długo utrzymywać ze wszystkimi możliwymi następstwami. Bez wsparcia ze strony zaufanej osoby dorosłej poziom stresu, w organizmie i w mózgu dzieci, będzie podwyższony. Profesjonaliści, a w szczególności nauczyciele i pracownicy pedagogiczni mogą odgrywać ważną rolę w umacnianiu siły woli i uzdrawianiu dzieci.
Siła woli nie jest cechą, z którą się rodzisz lub nie, to jest wzajemne oddziaływanie różnych czynników, które pomagają radzić sobie w stresujących okolicznościach. Aby rozwinąć siłę woli, dzieci potrzebują wsparcia zaufanych dorosłych.
Z 5 krótkich 10 minutowych modułów online dowiesz się o różnych czynnikach, które mają wpływ na dziecięcą siłę woli. Moduły składają się z filmów wideo, interesujących artykułów i drobnych poleceń, które od razu możesz wykorzystać w praktyce, w swojej pracy z dziećmi – uchodźcami.
Stres i siła woli: ramy teoretyczne:Następstwa drastycznych przeżyć takich jak wojna, utrata członków rodziny i przebywanie w niepewnych okolicznościach mogą być ogromne. Ten moduł dotyczy rozpoznania stresu u dzieci jako konsekwencji drastycznych wydarzeń i odnosi się do umacniania siły woli.
Stres i siła woli: ramy teoretyczne:Następstwa drastycznych przeżyć takich jak wojna, utrata członków rodziny i przebywanie w niepewnych okolicznościach mogą być ogromne. Ten moduł dotyczy rozpoznania stresu u dzieci jako konsekwencji drastycznych wydarzeń i odnosi się do umacniania siły woli.
Pozytywna samoocena:Pewność siebie i pozytywna samoocena przyczyniają się do rozwoju siły woli u dziecka. Dziecko, które uważa się za wartościowe i ufa swoim możliwościom, odważy się podjąć nowe wyzwania i lepiej sobie poradzi z przeciwnościami losu. Jak możesz pomóc dziecku w pozytywnym myśleniu: o sobie, o innych i o otaczającym go świecie? W tym module dowiesz się więcej na ten temat.
Radzenie sobie z uczuciami:Dzieci mogą w różny sposób reagować na stresujące okoliczności, takie jak przemoc wojenna i ucieczka. Uczucia takie jak strach, złość i niepewność są normalnymi reakcjami. Dzieciom pomoże, gdy zrozumieją i nauczą się jak postępować z tymi uczuciami. Ten moduł dotyczy tego jak pomóc dzieciom radzić sobie ze skomplikowanymi uczuciami.
Rozwiązywanie problemów:Dzieci będą również w przyszłości przeżywać stresujące sytuacje. Możesz zlecić dzieciom ćwiczyć umiejętności, które pomogą im sobie z tym poradzić. Na przykład: w jaki sposób prosić o pomoc? Jak wspierać rozwój talentów i zainteresowań dzieci? Jak sobie z tym radzić w grupie? Z tego modułu dowiesz się jak skutecznie pomóc dzieciom w rozwiązywaniu problemów.
Źródło: strona internetowa Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę