Prezydent zawetuje Lex Czarnek 2.0

Dodano: 15 grudnia 2022
Lex Czarnek 2.0

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że nie podpisze nowelizacji prawa oświatowego znanej jako Lex Czarnek 2.0. Decyzję motywuje brakiem kompromisu społecznego. Sprawdź, co miała zmienić nowelizacja.

 

Konsultacje z rodzicami pozytywna opinia kuratora – nie będzie nowych zasad działania organizacji i stowarzyszeń w szkole

Ustawa Lex Czarnek 2.0. miała wprowadzić poważnie zmiany dotyczące kompetencji kuratorów oświaty. Najwięcej kontrowersji zbudza konieczność uzyskania pozytywnej opinii kuratora oświaty w sprawie dopuszczenia organizacji lub stowarzyszenia do prowadzenia w szkole zajęć. Weto oznacza, że tak jak do tej pory, zgodnie z art. 86 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe:

  1. W szkole i placówce mogą działać, z wyjątkiem partii i organizacji politycznych, stowarzyszenia i inne organizacje, a w szczególności organizacje harcerskie, których celem statutowym jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły lub placówki.
  2. Podjęcie działalności w szkole lub placówce przez ww. stowarzyszenie lub inną organizację, wymaga uzyskania zgody dyrektora szkoły lub placówki, wyrażonej po uprzednim uzgodnieniu warunków tej działalności oraz po uzyskaniu pozytywnej opinii rady szkoły lub placówki i rady rodziców.

Nowelizacja Lex Czarnek 2.0 miała sprawić, że opinia rady szkoły/placówki i rady rodziców nie wystarczy. Przed wydaniem opinii w sprawie działania na terenie szkoły stowarzyszenia lub organizacji, konieczne miało być także przeprowadzenie konsultacji wśród rodziców. Konsultacje miały być poprzedzone przekazaniem do szkoły materiałów dotyczących działalności oraz planowanych zajęć, a po ich zakończeniu i wydaniu pozytywnej opinii, niezbędne miało być również uzyskanie pozytywnej opinii kuratora oświaty.

Co ważne, gdyby prezydent nie zawetował Lex Czarnek 2.0, opinia kuratora oświaty nie byłaby wymagana w przypadku prowadzenia w szkole zajęć przez następujące organizacje:

  • Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom,
  • organizację harcerską objętą honorowym protektoratem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej działającą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • Polski Czerwony Krzyż działający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pod nadzorem Prezesa Rady Ministrów.

Edukacja domowa z ograniczeniami – mniej swobody w wyborze szkoły i koniec z egzaminami online

Drugą budzącą wiele emocji zmianą była planowana reforma zasad organizowania i realizowania tzw. edukacji domowej. Chodzi oczywiście o spełnianie:

  • obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego poza przedszkolem,
  • obowiązku szkolnego poza szkołą.

Od 1 września 2023 r. dziecko lub uczeń realizujący obowiązek edukacyjny w formie nauczania domowego miał być przypisany do przedszkola lub szkoły w województwie, w którym mieszka lub województwie, które z nim sąsiaduje. Co ważne, dyrektor szkoły nie mógłby udzielić zgody na nauczanie domowe w trakcie roku szkolnego. Wniosek o zgodę na realizowanie obowiązku edukacyjnego miał być składany okresie od 1 lipca do 21 września danego roku. Co ważne – wszystkie egzaminy klasyfikacyjne miałyby być przeprowadzane w szkole, której dyrektor zezwolił na spełnianie obowiązku nauki poza szkołą. Oczywiście, w przypadku egzaminów klasyfikacyjnych z zajęć z zakresu praktycznej nauki zawodu, mogły być to również inne miejsce wskazane przez dyrektora tej szkoły.

Nadzór pedagogiczny w niepublicznych szkołach i placówkach

Ważną zmianą wprowadzoną przez nowelizację prawa oświatowego miało być wprowadzenie przepisu dotyczącego nadzoru pedagogicznego w niepublicznych szkołach i placówkach.

Ta część nowelizacji dałaby  możliwość wydania polecenia przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny osobie prowadzącej niepubliczną szkołę lub placówkę niezwłocznego umożliwienia wykonania czynności z zakresu nadzoru pedagogicznego w szkole lub placówce. Zgodnie z założeniami, organ sprawujący nadzór pedagogiczny miał móc polecić osobie prowadzącej niepubliczną szkołę lub placówkę niezwłoczne umożliwienie wykonania czynności z zakresu nadzoru pedagogicznego w szkole lub placówce.

Lex Czarnek 2.0 mało nowelizować sześć ustaw regulujących funkcjonowanie systemu oświaty

Opisane wyżej plany zmian, ale są jedynymi. Ustawa z 4 listopada 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw miała wprowadzić zmiany do następujących ustaw:

  1. ustawa z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe
  2. ustawa z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela,
  3. ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty,
  4. ustawa z 15 kwietnia 2011 r. o systemie informacji oświatowej,
  5. ustawa z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw
  6. ustawa z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw.
Obecnie nie wiadomo, co z nowelizacją przepisów o awansie zawodowym oraz godzinach dostępności nauczycieli. Zawetowanie ustawy będzie oznaczało odrzucenie przez Prezydenta również tych zmian.

Źródła:

  • PAP
  • Ustawa z 4 listopada 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw (przekazana do prezydenta, niepodpisana)

Tematyka

Sprawdź inne serwisy