To już pewne. Od 1 kwietnia w szkołach podstawowych prace domowe będą nieobowiązkowe. 22 marca 2024 r. minister edukacji podpisała nowelizację rozporządzenia w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych. Poznaj szczegóły tych zmian.
Zgodnie z nowelizacją w klasach I–III szkoły podstawowej nauczyciele nie będą zadawać pisemnych i praktyczno-technicznych prac domowych do wykonania w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych. Wyjątkiem będą ćwiczenia usprawniające motorykę małą (ćwiczenia polegające na rozwijaniu umiejętności ruchowych dłoni).
W klasach IV-VIII szkoły podstawowej nauczyciele będą mogli zadać uczniowi pisemną lub praktyczno-techniczną pracę domową do wykonania w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych, ale wykonanie jej nie będzie obowiązkowe.
Resort edukacji podkreśla, że nowe przepisy nie oznaczają zniesienia obowiązku uczenia się w domu, tj. nauki czytania w przypadku najmłodszych uczniów, czytania lektur, przyswojenia określonych treści, słówek z języków obcych czy powtarzania materiału omówionego podczas lekcji itp.
W nowych przepisach zrezygnowano również z wliczania ocen z etyki i religii do średniej ocen rocznych. Zapisy nowelizacji dotyczące ocen z religii i etyki wejdą w życie z nowym rokiem szkolnym 2024/2025.
Nowelizacja rozporządzenia w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych została skierowana do publikacji w Dzienniku Ustaw. Zapisy nowelizacji dotyczące prac domowych wejdą w życie 1 kwietnia 2024 r.