Młode głowy. Otwarcie o zdrowiu psychicznym – raport

Dodano: 17 kwietnia 2023
Młode głowy. Otwarcie o zdrowiu psychicznym – raport

Na stronie internetowej Fundacji UNAWEZA opublikowano raport z badania dotyczącego zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych ludzi. Raport stanowi doskonałe źródło informacji o kondycji psychicznej młodych, a jednocześnie – zwraca uwagę na kwestie, które należy uwzględniać w szkolnych programach wychowawczo-profilaktycznych.

Czego dotyczy raport Młode głowy. Otwarcie o zdrowiu psychicznym

Wyniki badania dzieci i młodzieży w ramach projektu MŁODE GŁOWY pozwalają lepiej zrozumieć źródła problemów naszych dzieci. Dzięki zaangażowaniu 180 000 rodziców i nauczycieli powstała publikacja pozwalająca na opracowanie skutecznego programu profilaktycznego.

Obraz dzieci i młodzieży, który wyłania się z pozyskanych wyników, to obraz przepełniony samotnością, skrajnie niską samooceną i niskim poczuciem sprawczości. Autorzy raportu roboczo nazwali stan „triadą kryzysu psychicznego dzieci i młodzieży”, która przyczynia się między innymi do dramatycznego wzrostu myśli samobójczych wśród młodych ludzi, zachowań samobójczych i podejmowanych zamachów samobójczych.

Dzieci w kryzysie psychicznym to dzieci przekonane o tym, że nic nie znaczą, niczego nie potrafią i dla nikogo nie są ważne. Obraz ten dopełnia niski poziom zaufania społecznego młodych, brak wiary w skuteczność profesjonalnej pomocy czy wsparcia społecznego i skala doświadczanej przemocy rówieśniczej, domowej oraz doświadczania hejtu.

Bez wątpienia ważnym obszarem wsparcia dla dzieci i młodzieży pozostają rodzice i to o rozwój ich kompetencji wychowawczo - opiekuńczych należy zadbać. Bowiem niewystarczające, mogą stanowić istotny czynnik ryzyka dla rozwoju kryzysu psychicznego. Stąd właśnie wsparcie rodziców jest naszym zdaniem fundamentalnym zadaniem proponowanego programu profilaktycznego.

Autorom udało się zebrać ogromną ilość danych, które posłużyły nam do napisania obszernego opracowania. Zebrane wyniki badań posłużą nie tylko do stworzenia ogólnopolskiej kampanii społecznej wspierającej uczniów i rodziców w procesie kształtowania lepszych więzi i relacji oraz lepszego samopoczucia psychicznego, ale również do stworzenia kompleksowego programu profilaktycznego w tym zakresie.

Z raportu mogą korzystać także nauczyciele i specjaliści odpowiedzialni za opracowanie programów wychowawczo-profilaktycznych dla szkół. Zebrane w nim informacje to źródło wiedzy na temat najbardziej pilnych problemów młodych ludzi w obszarze zdrowia psychicznego.

Przeczytaj również:

Źródło: strona internetowa www.mlodeglowy.pl

Tematyka

Sprawdź inne serwisy