Już od 1 stycznia 2019 r. w placówkach niepublicznych będzie można nawiązać współpracę z nauczycielami realizującymi nie więcej niż 4 godziny dydaktyczne tygodniowo na innej podstawie niż umowa o pracę. Przedstawiamy szczegóły zmian w przepisach!
Umowy o pracę w placówkach niepublicznych...
Z początkiem tego roku szkolnego wprowadzono obowiązek zatrudniania wszystkich nauczycieli placówek niepublicznych na podstawie umowy o pracę (art. 10a Karty Nauczyciela). Miała to być głównie ochrona nauczycieli przed zawieraniem tzw. umów śmieciowych. Jednak przepis ten budził sprzeciw nauczycieli, którzy realizują tylko kilka godzin zajęć w miesiącu.
... ale niekoniecznie w przypadku zajęć w wymiarze nie wyższym niż 4 godziny tygodniowo
Od 1 stycznia 2019 r. do art. 10a Karty Nauczyciela zostanie wprowadzony wyjątek od zasady zawierania umowy o pracę. Dotyczyć będzie nauczycieli prowadzących zajęcia bezpośrednio z uczniami lub wychowankami w wymiarze nie wyższym niż 4 godziny tygodniowo.
Warunkiem będzie takie określenie treści łączonego strony stosunku prawnego, by nie przeważały cechy charakterystyczne dla stosunku pracy tj. wykonywanie pracy w miejscu i czasie wyznaczonym przez dyrektora placówki i pod jego kierownictwem.
- Ustawa z 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 2245).
Anna Trochimiuk
Autor: Anna Trochimiuk
Radca prawny, autorka wielu publikacji z zakresu spraw kadrowych w placówkach oświatowych, w tym współautorka komentarza do ustawy – Karta Nauczyciela. Od ponad 15 lat doradza w zakresie prawa pracy w oświacie oraz awansu zawodowego nauczycieli. Dodatkowo jest studentką psychologii oraz członkiem Stowarzyszenia Terapeutów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, rozwijając swoją pasję w budowaniu atmosfery współpracy w placówkach oświatowych