Dzieci też chorują! Poznaj kampanię „DEPRESJA. Rozumiesz – pomagasz”

Dodano: 30 października 2018
Depresja_Rozumiesz_Pomagasz_depresja_mlodziencza_1200x630

Na depresję cierpi 1/3 nastolatków! Jak zauważyć objawy depresji u bliskich? Jakie są główne grupy ryzyka zachorowania? Jak jej zapobiegać? Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło ogólnopolską kampanię „DEPRESJA. Rozumiesz – pomagasz”. Sprawdź, gdzie szukać informacji.

Jaki jest cel kampanii

Za cel kampanii postawiono edukację w zakresie profilaktyki i wczesnego rozpoznawania symptomów choroby, jaką jest depresja. W treściach kampanii uwzględniono potrzeby trzech grup zwiększonego ryzyka:

  • młodzieży w okresie dojrzewania (ryzyko depresji młodzieńczej),
  • kobiet w okresie okołoporodowym (ryzyko depresji poporodowej),
  • osób w podeszłym wieku (ryzyko depresji wieku podeszłego).

Osobami, które każdego dnia mogą stykać się z chorym i nie zauważyć tego, jak bardzo cierpi, są: rodzice, nauczyciele, pedagodzy szkolni, lekarze, położne, mężowie, dzieci opiekujące się rodzicami w wieku senioralnym, personel domów opieki. Kampania stawia sobie za cel zmianę samego nastawienia do choroby, jaką jest depresja.

Przygotowane materiały: broszura i ulotki informacyjne, scenariusz lekcji, materiały edukacyjne, rozbudowana strona internetowa wyleczdepresje.pl, a także kampania w mass mediach pomogą rozpoznać objawy depresji i odpowiednio zareagować.

Do kiedy potrwa kampania

Kampania „Depresja. Rozumiesz – Pomagasz” potrwa do końca 2020 r. Projekt jest realizowany przez Fabrykę Komunikacji Społecznej na zlecenie Ministerstwa Zdrowia w ramach Programu Zapobiegania Depresji w Polsce na lata 2016-2020.

Sprawdź:
  • jakie są przyczyny depresji u młodzieży,
  • jakie objawy mogą niepokoić,
  • jak powinna wyglądać profilaktyka,
  • gdzie szukać pomocy i jakie są formy leczenia.
Więcej informacji znaleźć można na stronie kampanii wyleczdepresje.pl 

Źródło:

Opracowanie: Monika Fidler

Tematyka

Sprawdź inne nasze serwisy
Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych
wiper-pixel