Cyfrowy projekt „Szkoła międzypokoleniowa” – zgłoszenia tylko do 13 grudnia

Dodano: 22 listopada 2024
Cyfrowy projekt „Szkoła międzypokoleniowa” – zgłoszenia tylko do 13 grudnia

Czy Twoja szkoła chce rozwijać umiejętności cyfrowe uczniów i budować więzi międzypokoleniowe? Teraz macie szansę na udział w konkursie „Szkoła międzypokoleniowa” organizowanym m.in. przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Cyfryzacji. Inicjatywa łączy edukację z pomocą seniorom w bezpiecznym poruszaniu się po internecie. Do wygrania są mobilne pracownie komputerowe dla szkół.

Konkurs „Szkoła międzypokoleniowa” skierowany jest do szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z całej Polski, które zostały podłączone do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej lub są w procesie podłączenia.

Zasady projektu „Szkoła międzypokoleniowa”

Zgłoszenia

Dyrektor szkoły wybiera lidera projektu (nauczyciel) i zgłasza szkołę do udziału w konkursie (do 13 grudnia). Aby wziąć udział w projekcie, wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie kompetencjecyfrowe.gov.pl/szkolamiedzypokoleniowa. Uwaga! kolejność zgłoszeń ma znaczenie.

Webinar dla liderów

Liderzy uczestniczą w webinarze, podczas którego zdobywają wskazówki niezbędne do przeprowadzenia zajęć z seniorami.

Wsparcie merytoryczne

Liderzy Projektu otrzymają od NASK konkretne wsparcie merytoryczne. Eksperci instytutu podczas specjalnego webinaru przekażą wszelkie niezbędne wskazówki do realizacji warsztatów, w tym propozycje scenariuszy zajęć.

Zajęcia dla seniorów

Liderzy przygotowują uczniów do wspierania seniorów i organizują zajęcia według scenariuszy zaproponowanych podczas webinaru.

Zadanie konkursowe

Zadaniem konkursowym będzie przygotowanie warsztatów podnoszących kompetencje cyfrowe dla seniorów. Zajęcia zostaną zorganizowane pod okiem Lidera Projektu, czyli nauczyciela wskazanego przez dyrektora szkoły. Natomiast uczniowie klas 7–8 szkoły podstawowej i/lub ponadpodstawowej wystąpią w roli pomocników oraz mentorów. Warsztaty mogą być prowadzone w ramach zajęć lekcyjnych lub po ich zakończeniu w szkolnych pracowniach komputerowych, lokalnych klubach seniora lub bibliotekach.

Sprawozdania

Liderzy projektu przesyłają sprawozdania z realizacji warsztatów dla seniorów, uwzględniające liczbę uczestników, zaangażowanych uczniów i przeprowadzonych zajęć.

Nagrody

Cztery szkoły z każdego województwa, które zdobędą największą liczbę punktów, wygrywają multimedialne pracownie komputerowe składające się z 15 laptopów i zestawów akcesoriów. Dodatkowo Liderzy projektu ze zwycięskich szkół otrzymają karty podarunkowe o wartości 2000 zł do wykorzystania na zakup materiałów edukacyjnych.

Tematyka

Sprawdź inne serwisy