W Dzienniku Ustaw RP ogłoszono rozporządzenie zmieniające zasady organizacji indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży. Resort edukacji wprowadza możliwość prowadzenia zajęć indywidualnego nauczania na terenie szkoły i przedszkola. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, którzy uczniowie będą mogli uczęszczać na lekcje w szkole.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Nowelizacja rozporządzenia MEN z 9 sierpnia 2017 r. w sprawie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży pozwala na prowadzenie zajęć
których stan zdrowia znacznie utrudnia uczęszczanie do przedszkola, innej formy wychowania przedszkolnego, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub szkoły również na terenie jednostki systemu oświaty.
Prowadzenie zajęć indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego oraz indywidualnego nauczania w przedszkolu lub szkole, jest możliwe, jeżeli ww. jednostki systemu oświaty dysponują pomieszczeniem, w którym mogą odbywać się zajęcia dla tego dziecka lub ucznia.
Co ważne, w lekcjach na terenie szkoły może uczestniczyć tylko ten uczeń, którego orzeczenie wskazuje na stan zdrowia znacznie utrudnia uczęszczanie do szkoły. Z nowego rozwiązania nie skorzystają uczniowie, których stan zdrowia to uniemożliwia.
Decyzję w sprawie miejsca realizacji zajęć podejmuje dyrektor przedszkola lub szkoły na wniosek rodziców dziecka lub ucznia albo pełnoletniego ucznia.
Jednocześnie zachowano rozwiązanie polegające na prowadzeniu zajęć indywidualnego przygotowania przedszkolnego lub zajęć indywidualnego nauczania w miejscu pobytu dziecka lub ucznia.
Powyższe oznacza, że co do zasady indywidualne nauczanie będzie prowadzone w miejscu pobytu ucznia. Dyrektor może podjąć decyzję o prowadzeniu zajęć w szkole, jeżeli rodzic lub pełnoletni uczeń złoży odpowiedni wniosek. Co jednak ważne – jeżeli przedszkole lub szkoła nie będą dysponować pomieszczeniem, w którym mogą odbywać się zajęcia, nie wyrazi zgody na takie rozwiązanie.
Przed podjęciem decyzji dyrektor może zasięgnąć opinii nauczycieli prowadzących zajęcia z dzieckiem lub uczniem w zakresie możliwości uczestniczenia dziecka lub ucznia w zajęciach
indywidualnego przygotowania przedszkolnego lub zajęciach indywidualnego nauczania prowadzonych odpowiednio w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego lub szkole. Co jednak ważne – zasięgnięcie opinii nie jest obligatoryjne i nie jest ona wiążąca dla dyrektora.
Rozporządzenie Ministra Edukacji z 19 listopada 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Oznacza to, że nauczanie indywidualne w szkole będzie można organizować od 7 grudnia 2024 r.