
Nagradzanie uczniów za udział w zajęciach rewalidacyjnych budzi zrozumiałe wątpliwości. Z jednej strony zajęcia te są organizowane ze względu na potrzeby ucznia wynikające z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego i zapisów indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego. Z drugiej – prowadzenie zajęć rewalidacyjnych ma wyraźny wymiar psychologiczno-pedagogiczny, ponieważ dla wielu dzieci i nastolatków sam udział w nich bywa emocjonalnie trudny.. Uczeń mierzy się z własnymi ograniczeniami, ćwiczy umiejętności, które nie przychodzą mu naturalnie, doświadcza wysiłku, frustracji, zmęczenia albo poczucia odmienności. Dlatego pytanie nie powinno brzmieć czy nagradzać, ale raczej „jak mądrze wzmacniać zaangażowanie ucznia, aby nie zamienić wsparcia terapeutycznego w system przekupstwa.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
- Czy zajęcia rewalidacyjne są oceniane i wpisywane na świadectwie?
- Czy warto nagradzać ucznia za udział w zajęciach rewalidacyjnych?
- Czym różni się symboliczna nagroda od terapeutycznego wzmocnienia?
- Jakich nagród nie stosować na zajęciach rewalidacyjnych?
- Jakie symboliczne nagrody można ustalić z uczniem i rodzicami?
Pozostało jeszcze 89% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.
Uzyskaj dostęp do portalu a wraz z nim:
- Dostęp do stale aktualizowanej wiedzy z zakresu prawa oświatowego.
- Wsparcie ekspertów w rozwiązywaniu indywidualnych problemów.
- Praktyczne wskazówki i porady ułatwiające codzienną pracę.
- Baza kilkuset scenariuszy i kart pracy gotowych do wydrukowania i zastosowania na zajęciach.
- Atrakcyjne materiały multimedialne – słuchowiska, webinaria i gry dydaktyczne.
Jeżeli posiadasz już konto
Zaloguj się
Autor: Marta Wysocka
Redaktorka portalu ePedagogika.pl, specjalistka w zakresie prawa oświatowego, autorka i redaktorka kilkudziesięciu publikacji z zakresu edukacji i oświaty, prawa oświatowego oraz prawa pracy. Ukończyła prawo oraz filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim.