Osoby niebędące obywatelami polskimi, podlegające obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki, mogą korzystać z dodatkowych zajęć wyrównawczych w zakresie przedmiotów nauczania. Zajęcia organizuje organ prowadzący szkołę, nie dłużej jednak niż przez okres 12 miesięcy.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przeczytaj również:
Osoby niebędące obywatelami polskimi, podlegające obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki, które nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki:
(art. 165 ust. 7 u ust. 10 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe).
Jak wynika z przytoczonych regulacji, zajęcia wyrównawcze dla obcokrajowca mogą być prowadzone maksymalnie przez 12 miesięcy. Należy zaznaczyć, że chodzi o liczbę miesięcy, w których uczeń faktycznie korzysta z tej formy pomocy, a nie rok kalendarzowy.
Po upływie 12 miesięcy uczęszczania na dodatkowe zajęcia wyrównawcze organ prowadzący zaprzestanie organizowania ich dla ucznia. Jeżeli nadal będzie potrzebował pomocy, szkoła powinna objąć go pomocą psychologiczno-pedagogiczną.
Jedną z przesłanek organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla ucznia są bowiem trudności adaptacyjne związane z różnicami kulturowymi lub ze zmianą środowiska edukacyjnego, w tym związane z wcześniejszym kształceniem za granicą. Wówczas uczeń będzie mógł uczęszczać na zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze przez taki okres, przez jaki będzie tego potrzebował.