Na czym polega seksting i grooming: charakterystyka, przyczyny, przeciwdziałanie

Natalia Perek

Autor: Natalia Perek

Dodano: 19 czerwca 2023
  Na czym polega seksting i grooming: charakterystyka, przyczyny, przeciwdziałanie

Okres dojrzewania to czas, w którym młodzież doświadcza swojej seksualności. Pojawiają się pierwsze relacje romantyczne. Zupełnie naturalna jest eksploracja swoich granic intymnych. Bardzo dynamiczny rozwój technologii i przestrzeni internetowej zaowocował zupełnie nowymi drogami nawiązywania relacji intymnych. Pojawiły się nowe zagrożenia dla młodzieży i nowe wyzwania dla dorosłych, którzy chronią bezpieczeństwo dzieci. Seksting jest jednym z takich zjawisk.

Seksting polega na udostępnianiu innym treści o charakterze erotycznym. Są to głównie nagie zdjęcia lub filmy, fotografie całego ciała lub jego intymnych części. Dlaczego nastolatki to robią? Przecież jasne jest, że raz wrzucona do sieci intymna fotografia na zawsze w niej pozostanie. Odbiorca może zrobić z nią co zechce – przesłać dalej, zmodyfikować, opublikować. Może również szantażować nastolatka i grozić, że wykorzysta intymne zdjęcie. A jednak mimo całego tego ryzyka młodzi ludzie podsyłają sobie akty, które wykonują w zaciszu własnych pokoi. Bywają również odbiorcami sekstujących dorosłych, którzy rozładowują swój popęd poprzez kontakt internetowy. Nie zawsze na nim się zatrzymując. Konsekwencje tego gestu – wysłania swojego zdjęcia w erotycznej pozie – mogą być naprawdę ogromne. Skąd więc w nastolatkach taka gotowość do sekstingu?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Czym jest seksting i na czym polega?
  • Dlaczego nastolatki biorą udział w sekstingu?
  • Czym jest i jak przebiega proces groomingu?
  • W jaki sposób przeciwdziałać sekstingowi i groomingowi?

Przeczytaj również:

Wykorzystaj scenariusz zajęć:

Pozostało jeszcze 86% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do portalu a wraz z nim:

  • Dostęp do stale aktualizowanej wiedzy z zakresu prawa oświatowego.
  • Wsparcie ekspertów w rozwiązywaniu indywidualnych problemów.
  • Praktyczne wskazówki i porady ułatwiające codzienną pracę.
  • Baza kilkuset scenariuszy i kart pracy gotowych do wydrukowania i zastosowania na zajęciach.
  • Atrakcyjne materiały multimedialne – słuchowiska, webinaria i gry dydaktyczne.

Jeżeli posiadasz już konto
Zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Dodano: 19 czerwca 2023

Autor: Natalia Perek

Psycholog, psychoterapeuta dzieci i młodzieży. Absolwentka psychologii klinicznej i zdrowia na Uniwersytecie Łódzkim oraz czteroletniego, całościowego kursu psychoterapii w ramach Szkoły Psychoterapii Dzieci i Młodzieży przy Laboratorium Psychoedukacji i Ośrodku Regeneracja w Warszawie. Ukończyła również dwustopniowe Studium Pomocy Psychologicznej i Interwencji Kryzysowej Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Podyplomowy Kurs Arteterapii Polskiego Instytutu Ericksonowskiego. Pracowała jako psycholog w Oddziale Psychiatrii Dziecięcej. Obecnie prowadzi psychoterapię indywidualną dzieci i młodzieży oraz wsparcie rodzicielskie w Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w SPZOZ oraz w Ambulatorium Stresu w Łodzi.

Tematyka

Sprawdź inne serwisy