Obejrzyj poradę i dowiedz się, jak rozwiązać problemy związane z przydzielaniem nauczycielom godzin zajęć wspomagających. Dowiesz się m.in., którzy nauczyciele mogą prowadzić je w ramach godzin ponadwymiarowych, czy można na ich prowadzenie zawrzeć dodatkową umowę o prace oraz w których przypadkach należy obliczyć pensum łączone.
Dodatkowe zajęcia wspomagające dla uczniów są prowadzone tylko przez część roku szkolnego 2021/2022. Z tego powodu w większości przypadków są one przydzielane jako godziny ponadwymiarowe. Zdarza się jednak, że powierzenie ich zatrudnionym nauczycielom nie jest możliwe. Czy w takiej sytuacji z nauczycielem można zawrzeć umowę zlecenie? Sprawdź, które szkoły podstawowe mogą skorzystać z takiego rozwiązania.
Ministerstwo Finansów poinformowało, że w piątek 17 września 2021 r. na rachunki jednostek samorządu terytorialnego zostaną przekazane środki z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na działania edukacyjne.
Rodzice uczniów biorących udział w zajęciach wspomagających wymaga złożenia przez nich deklaracji uczestnictwa. Termin złożenia tej deklaracji określa dyrektor szkoły. Pobierz wzór deklaracji dla rodziców.
W ostatnim tygodniu przed wakacjami dyrektorzy szkół wraz z nauczycielami muszą poinformować organy prowadzące o planowanych zajęciach wspomagających uczniów. O organizowaniu takich zajęć trzeba poinformować także rodziców i uczniów. Sprawdź w jaki sposób i w jakim terminie to zrobić
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przepisy wprowadzające możliwość zorganizowania w szkole zajęć wspomagających uczniów wskazują na konieczność złożenia deklaracji udziału. Złożenie takiej deklaracji przed wakacjami nie jest możliwe w przypadku uczniów, którzy we wrześniu rozpoczną naukę w nowej szkole. Czy to oznacza, że nie będą oni uczestniczyć w dodatkowych zajęciach?
Dyrektorzy szkół, którzy chcą, aby w okresie od 2 września 2021 r. do 22 grudnia 2021 r. w ich szkołach organizowane były zajęcia wspomagające, muszą do 25 czerwca 2021 r. złożyć do właściwego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta odpowiednią informację. Przeczytaj artykuł omawiający przepisy rozporządzenia wprowadzającego zajęcia wspomagające dla uczniów. Dowiesz się, jakie czynności podjąć, aby zorganizować i prowadzić je w szkole.
Zajęcia wspomagające uczniów będą prowadzone tylko przez część roku szkolnego. Trudno zatem zaplanować ich realizację dla nauczycieli. Wobec tego pojawiają się liczne pytania dotyczące tego, czy prowadzenie takich zajęć można przydzielić nauczycielom, dla których zaplanowano już godziny ponadwymiarowe.
Nauczyciele przedmiotów, którzy są jednocześnie zatrudnieni jako specjaliści, np. oligofrenopedagodzy, surdopedagodzy, tyflopedagodzy, terapeuci pedagogiczni, powinni mieć ustalone pensum łączone na mocy uchwały organu prowadzącego. Dla sposobu ustalenia takiego pensum nie ma znaczenia, że godzina zajęć specjalistycznych trwa dużej niż jednostka lekcyjna.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.