Zgodnie z przepisami, obowiązek szkolny rozpoczyna się w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat. Jednak nie wszystkie dzieci w tym wieku są gotowe na rozpoczęcie nauki w pierwszej klasie. Jeżeli zdaniem nauczycieli i rodziców dziecko powinno jeszcze przez jakiś czas korzystać z wychowania przedszkolnego, należy wnioskować o odroczenie obowiązku szkolnego w 2024 roku. Sprawdź przepisy i rozwiązania najczęściej spotykanych problemów.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przeczytaj również:
Zgodnie z przepisami prawa oświatowego zadania związane z przeprowadzeniem rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych są podzielone między organem prowadzącym, dyrektorem przedszkola lub szkoły podstawowej oraz komisją rekrutacyjną. Zapoznaj się z zasadami rekrutacji w 2024 r. krok po kroku i poznaj odpowiedzi na najtrudniejsze pytania.
Każda gmina ma obowiązek zapewnienia możliwość korzystania z wychowania przedszkolnego wszystkim dzieciom w wieku od 3 do 6 roku życia. Miejsce zależy zapewnić również dzieciom starszym, jeżeli odroczono im rozpoczęcie obowiązku szkolnego. Co jednak z dziećmi młodszymi? Czy gmina musi zapewnić także miejsce dla 2,5-latka? I wreszcie – czy możliwe jest przyjęcie 2 latka do przedszkola? Sprawdź czy to dobry pomysł i co na ten temat mówią przepisy.
Rodzice, którzy chcą, aby ich dziecko kontynuowało wychowanie przedszkolne w danej placówce, muszą najpóźniej na 7 dni przed rozpoczęciem rekrutacji złożyć w przedszkolu pisemną deklarację. Pobierz wzór deklaracji rodziców o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego.
Częściowe przywrócenie funkcjonowania jednostek oświatowych sprawiło, że dyrektorzy zastanawiają się nad tym, którym nauczycielom powierzyć opiekę nad dziećmi. Zalecenia MEN mówią, aby do pracy stacjonarnej nie angażować osób powyżej 60. roku życia. A co, jeżeli w przedszkolu lub szkole jedyny specjalista posiadający kwalifikacje do prowadzenia określonego rodzaju zajęć ma ukończone 60 lat?
Rodzice dziecka spełniającego obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego mogą wystąpić z wnioskiem o odroczenie rozpoczęcia spełniania obowiązku szkolnego. Aby taki wniosek został uwzględniony, konieczne jest spełnienie określonych warunków. Sprawdź czy istnieją odstępstwa od konieczności dołączenia do wniosku opinii z poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Pobierz:
Częste nieobecności w przedszkolu dziecka odbywającego obowiązkowe przygotowanie przedszkolne może sprawić, że jego gotowość do rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej nie będzie wystarczająca. Dowiedz się, czy jeżeli frekwencja poniżej 50% może skutkować odroczeniem obowiązku szkolnego.
Dziecko z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim może zostać objęte kształceniem specjalnym w przedszkolu. Pojawia się jednak pytanie – czy może by ono zorganizowane w przedszkolu specjalnym albo przedszkolu ogólnodostępnym z oddziałami specjalnymi?
Zapisy w orzeczeniach o potrzebie kształcenia specjalnego zawierają wskazania dotyczące rodzaju zajęć rewalidacyjnych, które należy zorganizować dla dziecka w przedszkolu. Nie wskazują jednak ich wymiaru. Ile godzin zajęć rewalidacyjnych powinno realizować dziecko słabosłyszące z niepełnosprawnością ruchową?
Uczeń z niepełnosprawnością ruchową w szkole – wsparcie i dostosowania edukacyjne
Od 1 września 2017 r. nauczyciele realizują nową podstawę programową, która znacząco różni się od poprzedniej. Celem monitorowania realizacji podstawy programowej jest pozyskanie informacji o stosowanych przez nauczycieli rozwiązaniach organizacyjnych i metodycznych związanych z wdrażaniem nowych regulacji oraz z uwzględnianiem zalecanych warunków i sposobów jej realizacji.
Celem zajęć wakacyjnych powinno być nie tylko zapewnienie dzieciom opieki, lecz także dalsze wspieranie ich rozwoju, wzmacnianie nabytych już umiejętności i kompetencji. Praca metodą projektu pozwoli na prowadzenie kreatywnych zajęć dla dzieci w okresie dużej rotacji i zróżnicowania wiekowego dzieci w grupach.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.