Nauczyciel w czasie pełnienia dyżuru międzylekcyjnego nie powinien używać telefonu komórkowego do celów prywatnych. Za korzystanie z telefonu podczas przerwy może zostać ukarany przez dyrektora szkoły. Wymiar kary powinien być adekwatny do przewinienia. Sprawdź, kiedy nauczyciel korzystający z komórki w czasie pracy może zostać ukarany karą porządkową, a kiedy może zostać wszczęte postępowanie dyscyplinarne.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Polska Agencja Prasowa zapytała Ministerstwo Edukacji i Nauki o zasady używania telefonów komórkowych w szkołach. W odpowiedzi rzeczniczka MEiN zwróciła uwagę, że zgodnie z obowiązującym stanem prawnym przepis odnoszące się do zasad korzystania z urządzeń elektronicznych na terenie szkoły są zawarte w ustawie z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe. Przepisy tej ustawy nie dopuszczają natomiast możliwości wprowadzenia całkowitego zakazu przynoszenia do szkoły takich urządzeń.
Nauczyciele skarżą się, że korzystanie przez dzieci i młodzież z telefonów komórkowych w czasie lekcji utrudnia prowadzenie zajęć. Wielu młodych ludzi pozwala sobie również nagrywanie i robienie zdjęć nauczycielom i rówieśnikom. Jak rozwiązać ten problem? W niektórych szkołach obowiązuje zakaz przynoszenia telefonów, w innych telefony są odbierane przed lekcjami i oddawane po ich zakończeniu. Czy takie rozwiązania są właściwe? Sprawdź, czy można zabierać uczniom telefony komórkowe i jak rozwiązać problem niewłaściwego korzystania ze smartfonów w czasie pobytu w szkole?
Przeczytaj również:
Z badań wynika, że ok. 95% dzieci używa telefonów komórkowych, z czego połowa aktywnie z nich korzysta kilkadziesiąt razy dziennie. Coraz częściej określa się współczesne dzieci mianem pokolenia pochylonych głów. Sprawdzamy, dlaczego dzieci tak lubią korzystać z telefonów i jak oduczać ich tego przyzwyczajenia według 10 prostych zasad.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.