Istotną rolę w zjawisku przemocy rówieśniczej odgrywają mechanizmy społeczne, które wzmacniają jej przejawy i utrudniają reakcję na problem. Dlaczego uczniowie, którzy na co dzień wydają się wrażliwi i odpowiedzialni, mogą stać się sprawcami przemocy lub biernymi świadkami, wspierającymi agresora swoim milczeniem czy aprobatą? W artykule przyglądamy się mechanizmom społecznym, które wpływają na takie zachowania, oraz pokazujemy, jak skutecznie im zapobiegać w codziennej pracy z uczniami. Dowiedz się, jakie działania profilaktyczne mogą pomóc w budowaniu atmosfery bezpieczeństwa i wzajemnego szacunku w grupie.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Wykorzystaj scenariusz zajęć:
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę przypomina, że już tylko do poniedziałku 12 września 2022 r. można zapisywać się 5. Starogardzką Konferencję „Dziecko Pokrzywdzone Przestępstwem”. Zapisy do udziału w formule stacjonarnej zostały zamknięte. Nadal jednak można dołączyć do wydarzenia online!
Zajęcia mające na celu zapoznanie uczniów z problemem przemocy i agresji oraz kształtowanie właściwych zachowań. W toku realizacji zajęć uczniowie powinni dowiedzieć się, gdzie mogą szukać pomocy, jeżeli są ofiarami przemocy.
Sprawiedliwość naprawcza porzuca tradycyjne sposoby reagowania na przemoc i rozwiązywania konfliktów na rzecz działań zorientowanych na pojednanie, odbudowanie relacji w grupie oraz zapewnienie ładu. Priorytetem powinno być podjęcie działań na rzecz rozwiązania problemu przemocy – przez usprawnienie komunikacji, budowanie wzajemnego zrozumienia, wypracowanie konstruktywnych zasad.
Sprawdź, co może zrobić szkoła w przypadku ucznia sprawiającego duże problemy wychowawcze i stanowiącego zagrożenie bezpieczeństwa dla innych dzieci. Jakie działania należy podjąć? Czy włączona do pomocy poradnia psychologiczno-pedagogiczna może udzielić wsparcia?
Poznaj działania zapobiegające pojawieniu się przemocy rówieśniczej oraz strategie przeciwdziałania temu zjawisku. Wykorzystaj w praktyce przedstawione propozycje oddziaływań.
Częstą przyczyną zachowań agresywnych uczniów wobec siebie jest nieumiejętność radzenia sobie z emocjami i rozwiązywaniem konfliktów. Powody takiego stanu rzeczy tkwią niejednokrotnie w rodzinach (kłótnie, przemoc, nadmierna dyscyplina, brak zainteresowania itd.), a także w nieformalnych grupach rówieśniczych. Warto wykorzystać scenariusz podczas zajęć z uczniami na temat agresji.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.