Na stronie internetowej CKE opublikowano informację na temat testu diagnostycznego w zakresie poziomu przygotowania uczniów do egzaminu maturalnego w Formule 2023 (tzw. próbnego egzaminu maturalnego). Zainteresowane szkoły będą mogły przeprowadzić próbne matury na początku grudnia 2023 r. Sprawdź szczegóły.
Za kilka dni uczniowie ostatnich klas liceów ogólnokształcących i techników przystąpią do próbnych egzaminów maturalnych. Próbna matura w formule 2023 jest przeprowadzana już drugi raz. Jej celem jest pokazanie uczniom, jak będą wyglądały egzaminy majowe, a także – umożliwienie dokonania oceny aktualnego poziomu wiedzy i umiejętności. Próbne matury od lat budzą jednak dyskusję.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przeczytaj również:
Centralna Komisja Egzaminacyjna zamieściła na swojej stronie informacje dotyczące testu diagnostycznego w zakresie poziomu przygotowania uczniów do egzaminu maturalnego w Formule 2023 (tzw. próbnego egzaminu maturalnego).
Próbne egzaminy maturalne organizuje się w celu umożliwienia uczniom sprawdzenie wiedzy i umiejętności. Uczniowie nie są jednak zobligowani do przystąpienia do takiego egzaminu. Co ważne – próbna matura nie może być potraktowana jak sprawdzian i oceniona tak, jak każda inna klasówka.
Szkoły są obowiązane do organizacji i przeprowadzenia egzaminu dla ósmoklasistów, egzaminu maturalnego oraz zawodowego w oparciu o materiały zewnętrzne opracowane przez CKE. Tak zwany „próbny egzamin” nie jest jednak obowiązkowy. Ani od ósmoklasistów, ani od maturzystów nie można egzekwować udziału w nim. W takim razie – czy nauczyciele mogą oceniać prace ósmoklasistów i maturzystów? Czy mogą wpisywać te oceny do dziennika i wliczać je do średniej? Dowiedz się, czy można wystawiać oceny z próbnych matur i innych egzaminów.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.