Poradnie psychologiczno-pedagogiczne powinny wydawać orzeczenia i opinie w terminie do dnia od dnia złożenia wniosku. Sprawdzamy, czy termin ten dotyczy przygotowania dokumentu do wydania czy doręczenia do wnioskodawcy. Wyjaśniamy również, jakie kroki podjąć, gdy wnioskodawca nie zgłosi się osobiście w celu odebrania opinii lub orzeczenia.
Z artykułu dowiesz się:
Przepisy nie definiują, jak należy rozumieć pojęcia, które mogą być zamieszczone w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego. Najwięcej trudności dostarczają „warunki i formy wsparcia umożliwiające realizację indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia" oraz „cele rozwojowe i terapeutyczne", a także „działania ukierunkowane na poprawę funkcjonowania ucznia i wzmacniania jego uczestnictwa w życiu szkoły" . Proponowane w artykule zapisy wynikają z dotychczasowych praktycznych doświadczeń uwzględniających wymagania formalne, podstawy teoretyczne oraz kierunki zmian w podejściu do edukacji uczniów z niepełnosprawnością. Sprawdź, jak odczytywać zalecenia w orzeczeniu wydanym przez poradnię.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Już jest Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 września 2017 r. w sprawie orzeczeń i opinii wydawanych przez zespoły orzekające działające w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych (Dz.U. z 2017 r., poz. 1743). Sprawdzamy dokładnie, co wprowadza.
Sprawdź, co może zrobić zespół orzekający w poradni psychologiczno-pedagogicznej w sytuacji gdy do wniosku o wydanie orzeczenia o potrzebie nauczania indywidualnego nie dołączono zaświadczenia o stanie zdrowia dziecka.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.