Z perspektywy psychologa szkolnego, praca z rodzicami, którzy negują problemy swojego dziecka, jest wyzwaniem wymagającym zarówno wiedzy teoretycznej, jak i praktycznych umiejętności interpersonalnych. Opór rodziców często wynika ze złożonych mechanizmów psychologicznych – takich jak mechanizmy obronne, lęk przed negatywnymi konsekwencjami, czy trudność w przyjęciu informacji, które mogą podważyć ich obraz rodzicielstwa. Często obawy te są związane z poczuciem winy, strachem przed oceną społeczną lub lękiem przed zmianą w postrzeganiu własnego dziecka. W artykule wyjaśniamy, jakie mogą być źródła oporu rodziców oraz podpowiadamy, jak psycholog szkolny może wpływać na zmianę ich postawy. Dowiedz się, jakie strategie mogą pomóc przezwyciężyć opór rodziców w sytuacjach trudnych.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Zapraszam do wysłuchania cyklu podcastów na temat oporu w klasie. Ekspert wyjaśnia, czym jest opór i jak sobie z nim radzić, kiedy już nic innego nie pomaga.
Wysłuchaj pierwszej części podcastu na temat oporu w klasie. Czym jest opór i jak go rozpoznać?
Z cyklu podcastów dowiesz się:
Wysłuchaj drugiej części podcastu na temat oporu w klasie. Dowiesz się, skąd bierze się opór i dlaczego uczeń wykazuje taką postawę.
Wysłuchaj trzeciej części podcastu na temat oporu w klasie. Dowiedz się, jak reagować na opór uczniów, aby opanować sytuację.
Wysłuchaj czwartej części podcastu na temat oporu w klasie. Dowiedz się, jak stosować komunikat „ja” w komunikacji z uczniami.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.