Na podstawie art. 44n ust. 1 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty, uczeń lub jego rodzice mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania zostały ustalone niezgodnie z przepisami dotyczącymi trybu ustalania tych ocen.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Zarówno uczeń, jak i jego rodzice mogą nie zgodzić się z ustaloną oceną klasyfikacyjną i wystąpić z zastrzeżeniami. W takim przypadku dyrektor sprawdza czy ocena została ustalona zgodnie z zasadami oceniania obowiązującymi w szkole, a jeżeli jest taka potrzeba – dojdzie do weryfikacji wiedzy ucznia. Jednak jak postąpić, gdy wniosek o przeprowadzenie weryfikacji został złożony jeszcze przed ustaleniem oceny klasyfikacyjnej?
Od połowy marca uczniowie nie chodzą do szkół. Wiemy, że nie wrócą do nich aż do końca maja, ale tak naprawdę nikt nie ma pewności, że ograniczenie funkcjonowania placówek oświatowych zostanie zniesione do końca roku szkolnego. O ile dyrektorzy wraz z nauczycielami w większości szkół wypracowali zasady ustalania ocen z poszczególnych zajęć edukacyjnych, o tyle dużym problemem okazuje się ustalenie ocen klasyfikacyjnych z zachowania. Jakimi kryteriami się kierować, skoro od blisko dwóch miesięcy dzieci i młodzież nie pojawia się w szkole? I czy w szkołach średnich inne zasady dotyczą oceniania absolwentów szkół podstawowych i absolwentów gimnazjów?
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.