Prace pisemne stanowią nieodłączny element szkolnej rzeczywistości. Często ich sprawdzenie wymaga poświęcenia dużej ilości czasu, a to sprawia, że nie są sprawdzane „z dnia na dzień”. Sprawdź czy przepisy prawa oświatowego dają podstawę do roszczeń uczniów o sprawdzenie prac w określonym terminie.
Zgodnie z § 44e ust. 4 ustawy o systemie oświaty nauczyciele mają obowiązek udostępnić uczniowi i jego rodzicom sprawdzone i ocenione prace klasowe. Niektórzy nauczyciele nie stosują się do tego przepisu i tłumaczą, że ułożone przez nich sprawdziany są chronione prawami autorskimi. Czy tak jest w rzeczywistości? Sprawdź czy faktycznie możesz odmówić udostępniania opracowanego przez siebie sprawdzianu.
Ocenianie to jedno z najtrudniejszych, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych zadań szkoły. Czy zawsze udaje nam się wystawiać sprawiedliwe i jednocześnie motywujące do dalszej pracy oceny? Dowiedz się, jakie pułapki czyhają na nauczycieli i jak ich unikać.
Art. 44n ust. 1 ustawy o systemie oświaty stanowi, iż zastrzeżenia może wnieść uczeń lub jego rodzice. Jeśli w szkole istnieje procedura postępowania w takiej sytuacji, należy się do niej stosować, jeśli nie – należy przyjąć wniesione zastrzeżenie i rozpatrzeć jego zasadność. Jeśli okażą się bezzasadne – odpowiedzieć, stosując argumentację uzyskaną podczas rozpatrywania sprawy. Jeśli zastrzeżenia okazałyby się prawdziwe – należy postąpić zgodnie z poniższymi opisami dotyczącymi powołania komisji i ustalenia ponownie omawianej oceny.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.