Jedna z największych w ostatniej dekadzie zmian w Kodeksie pracy została opublikowana w Dzienniku Ustaw RP. Nowe przepisy dotyczące m.in. lepszej ochrony przed zwolnieniem czy wydłużenia urlopu rodzicielskiego. Nowe przepisy wejdą w życie 26 kwietnia 2023 r.
Przeczytaj również:
Weź udział w wielkanocnej zabawie i odbierz prezenty.
Zapraszam do przeglądu nowości z ostatniego tygodnia.
Zadzwoń do eksperta, porozmawiaj ze specjalistą i uzyskaj odpowiedź na swoje pytanie!
W wykazie prac legislacyjnych opublikowano projekt MEiN w sprawie maksymalnych kwot dotacji celowej udzielanej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe. Planowane są wyższe kwoty dotacji na podręczniki i materiały ćwiczeniowe.
Mądra i praktyczna indywidualizacja pracy na lekcji w zróżnicowanym zespole to nie lada wyzwanie. To nie tylko celne rozpoznanie potrzeb każdego dziecka, lecz także zróżnicowanie metod aktywizujących, jakimi posługujemy się do zrealizowania zaplanowanych zajęć czy też sprawiedliwe ocenianie. Przedstawiamy serię 3 artykułów, które w praktyczny sposób przedstawiają sposoby na indywidualizację pracy i które pomogą każdemu nauczycielowi zrozumieć, czym tak naprawdę jest edukacja włączająca.
Ministerstwo Edukacji i Nauki informuje, że trwają prace nad opracowaniem wykazu obowiązkowych dokumentów, które muszą wypełniać dyrektorzy oraz nauczyciele. Stworzenie takiego katalogu ma na celu odbiurokratyzowanie systemu pracy w szkole. Sprawdź szczegóły.
Opublikowany w grudniu 2022 r. raport z kontroli w zakresie kształcenia uczniów niesłyszących i słabosłyszących wykazał niedostosowanie systemu kształcenia do potrzeb uczniów z tym rodzajem niepełnosprawności. Z kontroli wynika, że w latach 2019-2022 system kształcenia nie zaspokajał zróżnicowanych potrzeb uczniów z niepełnosprawnością słuchu, choć powszechny i równy dostęp do wykształcenia zapewniają im konstytucja oraz Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych. W związku z tym, do Ministerstwa Edukacji i Nauki wpłynęły liczne interpelacje dotyczące edukacji uczniów niesłyszących i słabosłyszących. Sprawdź, jak MEiN odpowiada na pytania dotyczące dostosowania systemu edukacji do potrzeb uczniów z wadami słuchu.
Dowiedz się, jak MEiN odpowiada na pytania:
Na portalu ePedagogika.pl dostępne są nowe ebooki z serii Profilaktyka w szkole. Zachęcamy do ich pobierania i korzystania z praktycznych wskazówek i narzędzi w codziennej pracy.
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) zaprasza szkoły na wszystkich etapach edukacyjnych, inne placówki oświatowo-wychowawcze, a także biblioteki publiczne do udziału w międzynarodowej kampanii z zakresu edukacji finansowej Global Money Week (GMW) – Światowy Tydzień Pieniądza.
Przypominamy, że tegoroczni maturzyści mogą poznać listę pytań jawnych, na maturze z języka polskiego. Komunikat w sprawie listy jawnych zadań egzaminacyjnych w części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego, jest ogłaszany nie później niż do dnia 1 września roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym jest przeprowadzany egzamin maturalny. Przypominamy, że lista pytań na egzamin maturalny w 2023 r. została zaktualizowana. Pobierz aktualną listę pytań jawnych na maturze z języka polskiego w 2023 r.
Zapraszamy do obejrzenia czteroczęściowego szklenia video poświęconego interwencji kryzysowej w szkole.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.