Czy ukończenie studiów podyplomowych wystarczy, aby zostać nauczycielem wspomagającym

Marzenna Czarnocka

Autor: Marzenna Czarnocka

Dodano: 3 października 2023
Studia podyplomowe dla nauczyciela wspomagającego

Przepisy mówią, że nauczyciel wspomagający musi mieć kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej. Czy to oznacza, że zatrudnienie na tym stanowisku mogą ubiegać się tylko absolwenci pedagogiki specjalnej? W jaki sposób można nabyć kwalifikacje nauczyciela wspomagającego? Czy nadal prowadzone są studia podyplomowe dla osób chcących wspomagać dzieci z orzeczeniem?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Kto może zostać nauczycielem współorganizującym kształcenie
  • Jakie studia należy ukończyć, aby zostać współorganizującym kształcenie
  • Czy do pracy na stanowisku nauczyciela wspomagającego wystarczy ukończenie studiów podyplomowych
  • W jakich formach dokształcenia wziąć udział, aby uzupełnić kwalifikacje o pedagogikę specjalną
  • Czy obecnie studia podyplomowe z pedagogiki specjalnej są ważne?

Przeczytaj również:

Nauczyciel wspomagający a kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej

W przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych, w których kształceniem specjalnym są objęci uczniowie posiadający orzeczenie wydane ze względu na:

  • autyzm, w tym zespół Aspergera, lub
  • niepełnosprawności sprzężone,

zatrudnia się dodatkowo tzw. nauczycieli wspomagających. Są to nauczyciele posiadający kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej. Wykonują oni zadania nauczyciela współorganizującego kształcenie specjalne.

Zgodnie z przepisami rozporządzenia MEiN z 16 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, nauczycielem wspomagającym może być m.in osoba, która ma kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela w przedszkolu, danym typie szkoły lub rodzaju placówki i posiada przygotowanie pedagogiczne oraz ukończyła studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej.

Każdy nauczyciel mający kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole lub przedszkolu (ma kwalifikacje do nauczania lub prowadzenia zajęć), który dodatkowo ukończył studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej – dotyczy zarówno absolwentów studiów prowadzonych wg tzw. starego standardu, jak i nowego standardu.

Przepisy nie precyzują formy kształcenia, w jakiej nauczyciel ten powinien uzyskać kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej. Tym samym nie ma przeszkód, aby zdobyć je przez ukończenie studiów podyplomowych.

Kwalifikacje można zdobyć na studiach podyplomowych

Przepisy nie wskazują, aby kwalifikacje wymagane od nauczyciela wspomagającego musiały wynikać z ukończenia studiów pierwszego lub drugiego stopnia lub studiów magisterskich. Mogą one wynikać z ukończonych innych form doskonalenia zawodowego, w tym studiów podyplomowych. Zgodnie z treścią załącznika nr 2 do rozporządzenia MNiSW z 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela, możliwe jest kształcenie na studiach podyplomowych w zakresie:

  • edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością słuchową (surdopedagogiki),
  • edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością wzrokową (tyflopedagogiki),
  • edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną,
  • pedagogiki leczniczo-terapeutycznej,
  • edukacji i terapii osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu,
  • edukacji włączającej,
  • pedagogiki resocjalizacyjnej,
  • logopedii,
  • pedagogiki korekcyjnej (terapii pedagogicznej),
  • wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.

Oznacza to, że wprowadzenie obowiązkowych pięcioletnich studiów dla nauczycieli nie spowodowało zlikwidowania studiów podyplomowych.

Kto może zostać nauczycielem wspomagającym

Na zatrudnienie na stanowisku nauczyciela wspomagającego pozwala ukończenie odpowiednich studiów podyplomowych. Oznacza to, że każdy nauczyciel, może nabywać kwalifikacje wymagane do zatrudnienia w charakterze nauczyciela wspomagającego.

Ważną zmianą dotyczącą studiów podyplomowych na kierunku pedagogika specjalna jest to, że może być ono prowadzone dla osób, które:

  • posiadają kwalifikacje do nauczania przedmiotu lub prowadzenia zajęć, a nie posiadają przygotowania w zakresie pedagogiki specjalnej lub
  • posiadają przygotowanie w zakresie pedagogiki specjalnej i chcą uzyskać przygotowanie w dodatkowym zakresie pedagogiki specjalnej.
Na uczelniach nadal mogą być organizowane studia podyplomowe dla nauczycieli. Są to jednak studia dla osób, które już są nauczycielami i chcą rozszerzyć zakresie swoich kwalifikacji.

Przeczytaj również:

Dodano: 3 października 2023

Autor: Marzenna Czarnocka

Dyrektor poradni psychologiczno-pedagogicznej, wykładowca kursów dla nauczycieli i kadry zarządzającej placówek oświatowych.

Tematyka

Sprawdź inne serwisy