W przyszłym roku czekają nas kolejne podwyżki płac nauczycieli

Dodano: 17 maja 2018
Za dodatkową pracę - podwyżka

MEN zapowiada kolejną podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli od stycznia 2019 r. a także 2020 r. Sprawdź jakich zmian w Twoim wynagrodzeniu można spodziewać się w kolejnych latach.

3 etapy podwyżek

Póki co wiemy dość niewiele. MEN wprawdzie podtrzymuje deklarację dokonania podwyżek wynagrodzeń dla nauczycieli o ok. 15,8 % w ciągu trzech lat. Pamiętajmy jednak, że pierwszy wzrost płacy nastąpił już 1 kwietnia 2018 r. i jest uwzględniony w zapowiedziach. Kolejne podwyżki planowane są na styczeń 2019 r. oraz styczeń 2020 r.

15,8% podwyżki, ale w odniesieniu do średniego wynagrodzenia

Jednocześnie MEN daje do zrozumienia, że wzrost wynagrodzeń o ok. 15,8% ma dotyczyć nie samego wynagrodzenia zasadniczego, lecz średnich wynagrodzeń nauczycieli uwzględniających inne składniki płacy, takie jak dodatek za wysługę lat czy wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw. MEN podkreśla przy tym, że wynagrodzenie średnie jest ustawowo gwarantowane dla grup nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego. Samorządy zobowiązane są do wypłaty dodatku uzupełniającego, w przypadku niezrealizowania obowiązku wypłacenia wynagrodzenia średniego w poszczególnych grupach awansu.

Planowany wzrost płac nauczycieli o ok. 15,8% obejmuje podwyżki, które nastąpiły już w tym roku szkolnym, a poza tym dotyczy średnich wynagrodzeń nauczycieli a nie samej płacy zasadniczej.

Źródło:

  • strona internetowa Ministerstwa Edukacji Narodowej (www.men.gov.pl)

Anna Trochimiuk (opracowanie)

Tematyka

Sprawdź inne nasze serwisy
Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych
wiper-pixel