UWAGA! Udar słoneczny dziecka – objawy i postępowanie

Marta Wysocka

Autor: Marta Wysocka

Dodano: 26 czerwca 2019
UWAGA! Udar słoneczny dziecka – objawy i postępowanie

Trwające zbyt długo bezpośrednie nasłonecznienie – przede wszystkim głowy oraz karku – może doprowadzić do udaru słonecznego, na który w szczególności narażone są dzieci w wieku przedszkolnym oraz młodsze. Jakich symptomów nie wolno lekceważyć, jak rozpoznać objawy oraz jak postępować w razie podejrzenia udaru słonecznego u podopiecznego?

Udar słoneczny, zwany również porażeniem słonecznym, to stan chorobowy wywołany nagłym wzrostem temperatury ciała, gdy organizm nie jest w stanie poradzić sobie z oddawaniem nadmiaru ciepła.

Dzieci w grupie szczególnego ryzyka

Dzieci należą do grupy osób najbardziej narażonych na udar słoneczny, ponieważ mechanizmy termoregulacyjne człowieka rozwijają się wraz z wiekiem – im młodsze dziecko tym mniejsza zdolność do oddawania nadmiaru gromadzonego ciepła.

Objawy udaru słonecznego

W przypadku dzieci udar słoneczny uznaje się za stan zagrożenia życia, dlatego konieczne jest szybkie reagowanie na jego objawy, natychmiastowe  wezwanie pogotowia ratunkowego oraz udzielenie pierwszej pomocy.

Do objawów udaru słonecznego należą w szczególności:

 • bóle i zawroty głowy,
 • gorączka,
 • dreszcze,
 • przyspieszone tętno,
 • zaburzenia oddychania,
 • bełkotliwa mowa, majaczenie,
 • zwiotczenie mięśni,
 • nudności i wymioty,
 • utrata przytomności.

Zanim przyjedzie pogotowie

W razie zauważenia objawów udaru słonecznego należy bezzwłocznie udzielić dziecku pierwszej pomocy. Co może zrobić nauczyciel lub opiekun?

 1. Ułóż dziecko w bezpiecznej pozycji.
 2. Rozluźnij, rozepnij lub zdejmij ubranie.
 3. Stopniowo schładzaj ciało dziecka za pomocą chłodnych, wilgotnych ręczników. UWAGA: nie okładaj dziecka lodem, nie wstawiaj go do zimnej wody! Gwałtowne obniżenie temperatury ciała może doprowadzić do szoku termicznego
 4. Masuj kończyny dziecka, aby poprawić krążenie krwi.
Zapoznaj się ze wskazówkami wydanymi przez Ministerstwo Zdrowia: Udar słoneczny, udar cieplny, przegrzanie cieplne
Marta Wysocka
Dodano: 26 czerwca 2019

Autor: Marta Wysocka

Specjalistka w zakresie prawa oświatowego, autorka i redaktorka kilkudziesięciu publikacji z zakresu edukacji i oświaty, prawa oświatowego oraz prawa pracy. Ukończyła kierunki prawo oraz filologia polska na Uniwersytecie Łódzkim.

Tematyka

Sprawdź inne nasze serwisy
Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych
wiper-pixel