Trwające zbyt długo bezpośrednie nasłonecznienie – przede wszystkim głowy oraz karku – może doprowadzić do udaru słonecznego, na który w szczególności narażone są dzieci w wieku przedszkolnym oraz młodsze. Jakich symptomów nie wolno lekceważyć, jak rozpoznać objawy oraz jak postępować w razie podejrzenia udaru słonecznego u podopiecznego?
Udar słoneczny, zwany również porażeniem słonecznym, to stan chorobowy wywołany nagłym wzrostem temperatury ciała, gdy organizm nie jest w stanie poradzić sobie z oddawaniem nadmiaru ciepła.
Dzieci należą do grupy osób najbardziej narażonych na udar słoneczny, ponieważ mechanizmy termoregulacyjne człowieka rozwijają się wraz z wiekiem – im młodsze dziecko tym mniejsza zdolność do oddawania nadmiaru gromadzonego ciepła.
W przypadku dzieci udar słoneczny uznaje się za stan zagrożenia życia, dlatego konieczne jest szybkie reagowanie na jego objawy, natychmiastowe wezwanie pogotowia ratunkowego oraz udzielenie pierwszej pomocy.
Do objawów udaru słonecznego należą w szczególności:
W razie zauważenia objawów udaru słonecznego należy bezzwłocznie udzielić dziecku pierwszej pomocy. Co może zrobić nauczyciel lub opiekun?