Rozpoczynające się wakacje to dla nauczycieli szkół feryjnych czas urlopu wypoczynkowego. Co do zasady w czasie urlopu nie świadczy się pracy, jednak w przypadku tej grupy zawodowej Karta Nauczyciela przewiduje odstępstwo. Nauczyciel może zostać zobowiązany do pracy w czasie ferii, co jednak ważne – tylko do wykonania określonych zadań w wymiarze nieprzekraczającym 7 dni. Co oznacza to w praktyce? Jakie zadania można powierzyć do wykonania nauczycielowi? Sprawdź, czy te same zasady stosuje się do nauczycieli przedmiotowców i specjalistów?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przedszkola to placówki nieferyjne, co oznacza że nie dotyczą ich przepisy dotyczące ferii letnich. Mimo to większość placówek właśnie w tym czasie korzysta z przerwy od zajęć, zaś dzieci uczęszczają do tzw. przedszkoli dyżurujących. Dowiedz się czy w przypadku dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego przedszkole ma obowiązek prowadzenia zajęć rewalidacyjnych i czy w przedszkolu powinna być udzielana pomoc psychologiczna w czasie wakacji.
W miesiącach wakacyjnych w placówkach nieferyjnych zwykle planuje się liczne wyjścia i wycieczki, które mają uatrakcyjnić podopiecznym spędzany w nich czas. Coraz częściej zadawane jest jednak pytanie – czy przepisy prawa oświatowego regulują kwestię organizowania wycieczek podczas upałów?
Trwające zbyt długo bezpośrednie nasłonecznienie – przede wszystkim głowy oraz karku – może doprowadzić do udaru słonecznego, na który w szczególności narażone są dzieci w wieku przedszkolnym oraz młodsze. Jakich symptomów nie wolno lekceważyć, jak rozpoznać objawy oraz jak postępować w razie podejrzenia udaru słonecznego u podopiecznego?
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.