Bezpieczny wypoczynek – poradnik MEN dla rodziców i opiekunów

Dodano: 25 czerwca 2019
Bezpieczne wakacje poradnik MEN

Jak co roku Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęca do zapoznania się z „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” oraz sprawdzenia wiarygodności organizatora za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku. Poznaj szczegóły i pobierz najnowszy poradnik.

Na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej udostępniono pakiet informacji, z których warto skorzystać przed rozpoczęciem wakacyjnego wypoczynku.

Rodzice i opiekunowie mogą:

  • pobrać darmowy Bezpieczny wypoczynek – poradnik MEN dla rodziców i opiekunów;
  • sprawdzić organizatora (specjalnie utworzonej wyszukiwarce bazie wypoczynku (czy zgłosił do kuratora oświaty wypoczynek) – rodzic z bazy wypoczynku dowie się wszystkiego o organizatorze, pozna m.in. jego adres, numer telefonu, e-mail, termin oraz adres lokalizacji wypoczynku. Dzięki bazie informacje o zgłoszonych wypoczynkach przesyłane są do właściwych miejscowo służb sprawujących nadzór nad wypoczynkiem (straż pożarna, sanepid).
  • otrzymać bezpłatną informację, czy autokar, który zawiezie dziecko dzięki serwisowi bezpiecznyautobus.gov.pl.

Wszystkie nieprawidłowości należy niezwłocznie zgłaszać…

W razie jakichkolwiek niepokojących sygnałów dotyczących sytuacji na obozie czy kolonii, rodzice powinni niezwłocznie skontaktować się z kuratorium oświaty właściwym ze względu na miejsce lokalizacji wypoczynku. W razie stwierdzenia takiej potrzeby, o okolicznościach lub zdarzeniach należy informować także: powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną, Państwową Straż Pożarną lub inne służby interwencyjne.

… a wątpliwości rozwiewać

W zakładce „Pytania i odpowiedzi” na stronie www.wypoczynek.men.gov.pl umieszczono odpowiedzi na najczęściej pojawiające się wątpliwości dotyczące zasad organizacji i zgłaszania wypoczynku.

Serwisy internetowe dotyczące bezpiecznego wypoczynku, które mogą okazać się pomocne

  • Strona Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Polak za granicą” www.polakzagranica.msz.gov.pl, gdzie znajduje się bezpłatna aplikacja iPolak – niezbędnik w podróży. Aplikacja zawiera aktualne ostrzeżenia dla podróżujących publikowane przez MSZ.
  • Rejestracja podróży zagranicznej przez bezpłatny serwis „Odyseusz” www.odyseusz.msz.gov.pl.
  • Zaleca się organizatorom wypoczynku letniego, kierownikom wycieczek, wychowawcom i opiekunom dzieci i młodzieży, aby mieli ze sobą adresy polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych wraz z telefonami kontaktowymi (dyżurnymi).
  • Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało informację o bezpiecznym spędzeniu czasu podczas wakacji, m.in. program „Kręci mnie bezpieczeństwo” dostępny na stronie: www.mswia.gov.pl.
  • Warto również zapoznać się z poradnikami MSWiA dotyczącymi zagrożeń terrorystycznych czy związanych z klęskami żywiołowymi i złymi warunkami pogodowymi: www.mswia.gov.pl/pl/bezpieczenstwo.

Źródło:

Opracowanie: Marta Wysocka

Tematyka

Sprawdź inne nasze serwisy
Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych
wiper-pixel