Skreślenie z listy uczniów z Ukrainy będzie łatwiejsze

Dodano: 11 stycznia 2023
Skreślenie z listy uczniów z Ukrainy będzie łatwiejsze

Do prezydenta trafiła ustawa z 14 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw. W nowelizacji przewidziano m.in. zmiany dotyczące kształcenia uczniów z Ukrainy. Jedną z nich będzie uproszczenie zasad skreślania tych uczniów z listy. Sprawdź szczegóły.

Skreślenie z listy ucznia z Ukrainy na takich samych zasadach, co w przypadku ucznia polskiego

W aktualnym stanie prawnym, wydanie decyzji w sprawie skreślenia dziecka lub ucznia z listy wychowanków przedszkola lub uczniów szkoły jest możliwe na wniosek rodziców oraz w razie zaistnienia okoliczności wskazanych w statucie przedszkola lub szkoły (art. 68 ust. 2 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe). Zasady te dotyczą wszystkich uczniów – niezależnie od obywatelstwa czy posiadania bądź nieposiadania statusu uchodźcy.

W praktyce rodzi to problemy w odniesieniu do uczniów z Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie. Wielu z nich po przyjęciu do przedszkola lub szkoły opuściło dane miasto czy nawet kraj. Jeżeli rodzice nie zgłosili tego faktu – dzieci i młodzież formalnie wciąż formalnie są uczniami danej szkoły.  

Skreślenie z listy ucznia z Ukrainy będzie łatwiejsze

W związku z powyższym, planowane są zmiany w ustawie z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Do ustawy ma zostać dodany nowy przepis, art. 55c o następującym brzmieniu:

Dyrektor przedszkola, szkoły lub placówki, a w przypadku innej formy wychowania przedszkolnego prowadzonej przez osobę prawną inną niż jednostka samorządu terytorialnego lub osobę fizyczną – osoba kierująca tą inną formą wychowania przedszkolnego, może, w drodze decyzji, skreślić dziecko, ucznia albo wychowanka, będących obywatelami Ukrainy, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny na podstawie art. 2 ust. 1, z listy odpowiednio dzieci, uczniów, albo wychowanków, jeżeli dziecko, uczeń albo wychowanek:

  1. nie zamieszkuje na obszarze gminy, w której jest położone przedszkole, inna forma wychowania przedszkolnego, szkoła lub placówka, oraz
  2. ma nieusprawiedliwioną nieobecność w okresie dwóch miesięcy na co najmniej 50% dni zajęć odpowiednio w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole lub placówce”.

W uzasadnieniu do projektu ustawy wskazano, że zaproponowane rozwiązanie pozwoli skutecznie reagować na zjawisko wykazywania na liście uczniów osób, które faktycznie nie zamieszkują już obszaru gminy, w której jest położone:

  • przedszkole,
  • inna forma wychowania przedszkolnego,
  • szkoła.
  • placówka 

i przestały uczęszczać danej jednostki systemu oświaty.

Nowy przepis zacznie obowiązywać w dniu następującym po ogłoszeniu ustawy. Aktualnie ustawa ma status przekazanej Prezydentowi.

Źródło: Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw – do pobrania tutaj.

Opracowanie: Marta Wysocka

Tematyka

Sprawdź inne serwisy