Senat odrzucił Lex Czarnek. Co dalej z nowelizacją prawa oświatowego?

Marta Wysocka

Autor: Marta Wysocka

Dodano: 4 lutego 2022
Senat odrzucił Lex Czarnek. Co dalej z nowelizacją prawa oświatowego?

W głosowaniu przeprowadzonym w piątek 4 lutego 2022 r. Senat przegłosował odrzucenie ustawy zwanej jako Lex Czarnek. Oznacza to, że ustawa wraca do sejmu. Sprawdź, dlaczego nowelizacja wzbudza tak wiele kontrowersji.

Wiele osób spodziewało się, że Senat odrzuci projekt nowelizacji ustaw oświatowych. Ustawa została mocno skrytykowana przez Senacką Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Wskazywano, że projekt wzmocnienia roli kuratorów oświaty stanowi zagrożenie dla zasad demokracji i narusza Konstytucję.

Więcej o stanowisku Senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej przeczytasz w artykule:

Za odrzuceniem ustawy w całości opowiedziało się 51 senatorów, 45 senatorów było przeciwko, zaś jeden wstrzymał się od głosu.

Co dalej z nowelizacją prawa oświatowego?

W związku z odrzuceniem ustawy przez Senat, wróci ona do Sejmu, gdzie najprawdopodobniej zostanie przegłosowany. O jej dalszych losach zadecydują zatem posłowie. Możliwe, że ponowne rozpatrzenie nastąpi już na najbliższym posiedzeniu, które zaplanowano na 8–9 lutego 2022 r.

Zapoznaj się z analizą zmian w każdej z siedmiu ustaw oświatowych, które ma znowelizować ustawa znana jako Lex Czarnek
1. Ustawa Prawo oświatowe: 2. Ustawa Karta Nauczyciela:Działalność organizacji społecznych, dowożenie uczniów i nauczanie indywidualne – Prawo oświatowe po nowelizacji
3. Ustawa o systemie oświaty: Jak Lex Czarnek zmieni ustawę o systemie oświaty? 4. Ustawa o systemie informacji oświatowej: Ustawa rozszerzy zakres danych, a ZUS skontroluje nauczycieli – planowane zmiany w ustawie o SIO 5. Ustawa Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe: Dwa lata więcej na dostosowanie lokali oddziałów przedszkolnych do nowych warunków 6. Ustawa o finansowaniu zadań oświatowych: Dotacja celowa z budżetu państwa na realizację programu ustanowionego przez ministra 7. Ustawa o zmianie ustawy – Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw: Więcej czasu na zrealizowanie obowiązkowych szkoleń branżowych
Dodano: 4 lutego 2022

Autor: Marta Wysocka

Redaktorka portalu ePedagogika.pl, specjalistka w zakresie prawa oświatowego, autorka i redaktorka kilkudziesięciu publikacji z zakresu edukacji i oświaty, prawa oświatowego oraz prawa pracy. Ukończyła prawo oraz filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim.

Tematyka

Sprawdź inne serwisy