Senacka Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej skrytykowała propozycje wzmocnienia roli kuratorów oświaty. W czasie kilkugodzinnego posiedzenia wypowiadali się m.in. samorządowcy i prawnicy. Dowiedz się, jakie stanowisko zajęła komisja.
We wtorek 1 lutego 2022 r. członkowie Senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej opowiedzieli się za odrzuceniem Lex Czarnek.
W toku dyskusji nad nowelizacją ustaw oświatowych kilkukrotnie zwrócono uwagę na to, że nowe przepisy są sprzeczne z Konstytucją. W szczególności wskazywano na ograniczanie praw jednostek samorządu terytorialnego. Za nieodpuszczalne uznano m.in. dążenie do przekształcenia dyrektorów szkół w funkcjonariuszy podległych administracji rządowej (kuratorom oświaty).
Zwrócono również uwagę na propozycje przepisów dotyczących działania w szkołach organizacji pozarządowych. Zauważono bowiem, że prawo kuratora do ograniczenia działania takich organizacji w szkole mimo pozytywnej opinii rodziców, to ingerowanie w prawo rodziców do wychowywania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami.
Stanowisko Senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej nie jest w żaden sposób wiążące. Nie oznacza więc, że ostatecznie do dojdzie do znowelizowania ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe oraz innych ustaw.
opowiedziała się we wtorek za odrzuceniem nowelizacji ustawy Prawo oświatowe wzmacniającej rolę kuratorów oświaty i zmieniającej zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach i placówkach oświatowych.
Źródło: PAP