RPO udostępnia poradnik – jak zadawać prace domowe

Dodano: 6 grudnia 2019
Prace domowe Rzecznik Praw Obywatelskich

#zadaNIEdomowe – to tytuł specjalnego poradnika przygotowanego przez Rzecznika Praw Obywatelskich i organizacje społeczne. Publikacja to źródło wskazówek dotyczących zadawania prac domowych.

Mniej, ale lepiej. Opracujmy szkolne zasady zadawania prac domowych!” pod takim hasłem Rzecznik Praw Obywatelskich zachęca do zmian w zasadach zadawania prac domowych.

Na prace domowe skarżą się wszyscy – uczniowie, rodzice i nauczyciele. Dla pierwszych prace domowe to czasochłonne zajęcie, często nudne, pozbawiające czasu wolnego i możliwości realizowania pasji i zainteresowań. Dla drugich – wiele godzin poświęconych na sprawdzaniu i ocenianiu oraz mierzenie się przejawami niezadowolenia ze strony pierwszej grupy.

Prace domowe nie są obowiązkiem – prawo oświatowe nie nakłada obowiązku ich zadawania. Jednocześnie – trudno wyobrazić sobie bez nich współczesną szkołę, nawet jeżeli coraz więcej nauczycieli odstępuje od ich zadawania.

Co zrobić, aby prace domowe przestały być utrapieniem? Jak dobierać zadania, aby uczniowie nie byli znużeni, rodzice sfrustrowani a nauczyciele bezradni? Na te oraz inne pytania próbują wspólnie odpowiedzieć Rzecznik Praw Obywatelskich oraz organizacje społeczne.

Jako prezent na Mikołajki RPO opublikował poradnik #zadaNIEdomowe. Poradnik ma być inspiracją dla wszystkich  członków społeczności szkolnej, zawiera podpowiedzi: jak opracować reguły dotyczące pracy w domu, aby była dostosowana do indywidualnych potrzeb i możliwości uczniów danej szkoły.

Tematyka

Sprawdź inne nasze serwisy
Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych
wiper-pixel