Rzecznik Praw Dziecka wystosowała pismo do minister rodziny, w którym podkreśliła konieczność utworzenia nowych regulacji dla zawodu psychologa. Zwróciła uwagę na powtarzające się zastrzeżenia i skargi wpływające do biura RPD odnoszące się do osób wykonujących ten zawód. Czego dotyczą te skargi i jakie przepisy trzeba zmienić?
W piśmie Monika Horna-Cieślak informuje, że do biura Rzecznika Praw Dziecka spływają zastrzeżenia dotyczące np. „sporządzania prywatnych, nieobiektywnych (w oparciu o relację tylko jednej ze stron) opinii przez psychologów na potrzeby postępowań sądowych oraz diagnozowania dzieci na okoliczność przestępstw o charakterze seksualnym przez osoby nie posiadające odpowiedniej wiedzy i kwalifikacji”.
Skargi związane są m.in. ze sposobem udzielania dzieciom świadczeń zdrowotnych, z zadaniami wykonywanymi w poradni psychologiczno-pedagogicznej oraz ze świadczeniem pomocy w placówce oświatowej.
Ministerstwo Rodziny podjęło pracę nad projektem nowej ustawy o zawodzie psychologa. RPD udzieliła poparcia, zapewniła też gotowość do współpracy i wsparcia oraz poprosiła o wyjaśnienie późnego planowanego terminu przyjęcia prac przez Radę Ministrów (I kwartał 2026 r.).
Obecnie zawód psychologa reguluje ustawa z 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów. Zdaniem RPO jednak w praktyce przepisy te są w większości martwe ze względu na liczne wady prawne i legislacyjne.