Jak przygotować Millenialsów do ról kierowniczych?

Dodano: 29 maja 2024
2150995007 (1)

Pokolenie Millenialsów to grupa osób, których dorastanie przypadło na czas zmian ustrojowych w Polsce. Urodzili się w latach 80. i 90., a ich stosunek do pracy i życia znacząco różni się od tego, jaki charakteryzuje wcześniejsze roczniki. Przez doświadczenie zawodowe i dotychczas zdobyte kompetencje, coraz częściej zajmują stanowiska kierownicze. Czy są szkolenia dla firm, które pomogą przygotować kandydatów do tak odpowiedzialnej pracy?

Zrozumienie motywacji to podstawa

Każdego motywuje do działania coś innego. Można jednak zauważyć, że są pewne cechy wspólne dla danego pokolenia. Jeżeli zależy nam na tym, by lepiej zarządzać pracownikami, musimy ich zrozumieć, wiedzieć, jakie wartości są dla nich najważniejsze i co stanowi źródło motywacji. W przypadku Millenialsów z reguły będzie to możliwość rozwoju zawodowego i osobistego, a także elastyczność i zachowanie równowagi pomiędzy pracą a życiem zawodowym. Warto pamiętać, że lubią wyznaczać cele zawodowe, co dobrze uwzględnić, planując z nimi ścieżkę kariery.

Szkolenia dla firm – wyższe kompetencje przyszłych kierowników i motywacja do pracy

Wspomnieliśmy, że dla Millenialsów jednym z priorytetów jest możliwość ciągłego rozwoju. Jest to jeden z czynników motywujących. Szkolenia dla firm są więc dla nich atrakcyjnym benefitem. Pozwalają zdobywać nowe doświadczenia i podnosić kompetencje. Pracownik mający możliwość korzystania z atrakcyjnych dla niego warsztatów, będzie lepiej postrzegał swoje miejsce pracy i jest mniejsze prawdopodobieństwo, że rozpocznie poszukiwanie nowej posady. Poza tym kierując pracowników na szkolenia, firma ma pewność, że przyszły kierownik będzie lepiej przygotowany do objęcia wyższego stanowiska.

Jakie szkolenia dla Millenialsów?

Jeżeli mają oni zajmować stanowiska kierownicze, to w pierwszej kolejności muszą znać techniki pozwalające lepiej zarządzać podwładnymi. W cenie będą szkolenia związane z motywowaniem zespołu, delegowaniem zadań, zarządzaniem konfliktami. To są przykłady szkoleń, jakie sprawdzą się właściwie w każdej firmie. Nie można jednak zapominać o specyfice pracy w poszczególnych branżach. Wtedy też być może warto zastanowić się nad dodatkowymi zajęciami na przykład z obszaru zarządzania produkcją, zarządzanie zasobami magazynowymi czy zespołem rozproszonym.

Szkolenie musi być atrakcyjne

Firm proponujących specjalistyczne szkolenia dla kadry zarządzającej jest na rynku sporo. Przeglądając oferty, dobrze zastanowić się nad poruszanym zakresem, stosowanymi narzędziami i metodami. Millenalsi oczekują czegoś więcej niż wykładu teoretycznego. Dla nich istotne jest zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, w tym podczas różnego rodzaju warsztatów. Na pewno ciekawą opcją są szkolenia z wykorzystaniem gier, wirtualnej rzeczywistości, symulacji. Liczy się większe zaangażowanie uczestników poprzez ćwiczenia indywidualne i zespołowe. Ważne, by zajęcia były prowadzone przez praktyków, którzy mogą podzielić się własnymi doświadczeniami.

Umiejętności i predyspozycje osobowościowe kierowników rzutują na wydajność i jakość pracy personelu. W efekcie także na osiągnięcie celów biznesowych firmy. Podczas planowania ścieżki kariery, warto więc uwzględnić uczestnictwo w szkoleniach z zarządzania.

Artykuł sponsorowany

Tematyka

Sprawdź inne serwisy