Od 20 grudnia do 9 stycznia nauka zdalna – jest rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki

Dodano: 14 grudnia 2021
Od 20 grudnia do 9 stycznia nauka zdalna – jest rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki

Od dnia 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. w szkołach będą odbywały się zdalne lekcje. Nie oznacza to jednak, że drzwi zostaną zamknięte dla dzieci. Zapoznaj się z rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki. Dowiesz się, co ze szkołami specjalnymi, których placówek dotyczy ograniczenie oraz kiedy dyrektor musi zorganizować lekcje w szkole.  Okazuje się, że odstępstw od kształcenia w miejscu zamieszkania jest stosunkowo wiele.

W których szkołach i placówkach od 20 grudnia do 9 stycznia będzie nauka zdalna

Od momentu, w którym Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował o wprowadzeniu zdalnej nauki padało pytanie, które szkoły i placówki będą zamknięte dla uczniów. Wykaz znalazł się w rozporządzeniu.

Szkoły/placówki

Czy prowadzą zajęcia zdalne

szkoły podstawowe ogólnodostępne

tak

szkoły ponadpodstawowe

tak

placówki kształcenia ustawicznego

tak

centra kształcenia zawodowego

tak

szkoły artystyczne realizujące wyłącznie kształcenie artystyczne

tak

placówki artystycznych oraz szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej lub liceum ogólnokształcącego

tak

przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych, inne formy wychowania przedszkolnego

nie

młodzieżowe ośrodki wychowawcze

nie

młodzieżowe ośrodki socjoterapii

nie

ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze

nie

specjalne ośrodki wychowawcze

nie

poradnie psychologiczno-pedagogiczne

nie

szkoły podstawowe specjalne

decyzja dyrektora

szkoły ponadpodstawowe specjalne

decyzja dyrektora

Pojawiło się także pytanie, co ze szkołami, przy których działają bursy i internaty. Uczniowie korzystający z internatów i burs mogą w nich przebywać, jeśli warunki nie pozwalają im na powrót do domu i korzystanie z nauki zdalnej. A co ze szkołami prowadzącymi WWRD i zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze? Stacjonarnie, w każdej placówce będą prowadzone zajęcia:

  • wczesnego wspomagania rozwoju dziecka,
  • rewalidacyjno-wychowawcze.

Zajęcia dla uczniów z niepełnosprawnościami – stacjonarnie

Dla uczniów, którzy ze względu na rodzaj niepełnosprawności nie będą mogli realizować zajęć zdalnie, dyrektor musi zorganizować zajęcia stacjonarne lub z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość ze szkoły.

Świetlica dla najmłodszych uczniów

Z kolei dla uczniów klas I–III szkoły podstawowej (w tym szkoły artystycznej) dyrektor na wniosek rodzica, umożliwi skorzystanie ze świetlicy.

Dyrektor szkoły umożliwia dzieciom objętym ww. opieką realizację zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość na terenie szkoły.

Konsultacje dla uczniów ostatnich klas

MEiN postanowił także o pozostawieniu możliwości zorganizowania konsultacji na terenie szkoły dla uczniów i słuchaczy przygotowujących się do:

  • egzaminu ósmoklasisty i
  • egzaminu maturalnego
  • egzaminów dyplomowych i końcowych w szkołach artystycznych,
  • egzaminu zawodowego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w sesji styczeń-luty 2022.

Korzystanie z konsultacji jest dobrowolne.

Zajęcia wspomagające muszą odbywać się na terenie szkoły

Zgodnie z obowiązującymi przepisami szkoły do 22 grudnia organizują zajęcia wspomagające. Zajęcia nadal, mimo wprowadzonego ograniczenia, będą prowadzone stacjonarnie w szkole.

Co ze szkołami zawodowymi? Zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe – także stacjonarnie

Ze względu na specyfikę kształcenia zawodowego i znaczenie kształcenia praktycznego) oraz zbliżający się termin zimowej sesji egzaminacyjnej dla egzaminów, dyrektorzy szkół prowadzących kształcenie zawodowe, centrów kształcenia zawodowego oraz placówek kształcenia ustawicznego:

  • będą mogli zorganizować zajęcia praktyczne stacjonarnie
  • praktyki zawodowe będą mogły być realizowane stacjonarnie w miejscu ich prowadzenia.

Wciąż istnieje możliwość zrealizowania praktyk zawodowych w innych formach wprowadzonych w okresie pandemii. Przykładowo, można zrealizować je w formie wirtualnego przedsiębiorstwa lub projektu edukacyjnego.

Zajęcia z zakresu praktycznej nauki zawodu mogą być prowadzone stacjonarnie u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych. Warunkiem jest to, aby podmiotach tych nie występowały zdarzenia zagrażające bezpieczeństwu uczniów.

Młodociani pracownicy ze szkół branżowych I stopnia

Uczniowie wszystkich klas branżowych szkół I stopnia, będący młodocianymi pracownikami, będą realizowali zajęcia praktyczne u pracodawców w pełnym wymiarze godzin, o ile
u pracodawcy nie występują zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić zdrowiu młodocianego pracownika.

Turnusy dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników można prowadzić z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Przerwa świąteczna bez zmian

Bez zmian pozostaje zimowa przerwa świąteczna zaplanowana na okres 23 – 31 grudnia 2021 r. Po 9 stycznia 2022 r. nastąpi powrót do stacjonarnego nauczania.

Opracowanie: Marta Wysocka

Tematyka

Sprawdź inne serwisy