Nowy kanon lektur. Zmiana trzech rozporządzeń

Dodano: 16 sierpnia 2021
Nowy kanon lektur. Zmiana trzech rozporządzeń

Zmiany w kanonie lektur są już pewne. Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki podpisał nowelizacje trzech rozporządzeń. Nowy wykaz lektur to nie jedyna zmiana. Dyrektorzy będą mieli więcej swobody w planowaniu zajęć z wychowania do życia w rodzinie. Dzięki temu praca nauczycieli WDŻ ma być łatwiejsza do optymalnego zaplanowania.

W dniu 13 sierpnia 2021 r. Minister Edukacji i Nauki podpisał projekty trzech rozporządzeń. Wprowadzony nie będzie nie tylko nowy wykaz lektur, ale także zmiany w podstawach programowych. Nowelizacje wprowadzają zmiany do rozporządzenia w sprawie:

  1. podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej;
  2. podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia;
  3. ramowych planów nauczania dla publicznych szkół. 

Jakie zmiany wprowadza nowy wykaz lektur

Już od 1 września 2021 r. będzie obowiązywał nowy wykaz lektur. Zmiany dotyczą wszystkich etapów kształcenia. Nowa lista lektur będzie obowiązywała w:

  • klasach I-III szkoły podstawowej,
  • klasach IV-VI oraz VII i VIII szkoły podstawowej
  • szkołach ponadpodstawowych.

Zmiany odnoszą się głównie lektur uzupełniających. W uzasadnieniu MEiN wskazuje, że nowe listy zawierają pozycje, które warto omawiać z uczniami ze względu na:

  • ich walory edukacyjne i wychowawcze (czytelny system wartości),
  • elementy konstrukcyjne utworu (konstrukcja świata przedstawionego, wyraziście zarysowana akcja)
  • warstwę językową utworu (polszczyzna staranna, pozbawiona wulgaryzmów i kolokwializmów, nadmiernych ozdobników). 
Nowe listy lektur można znaleźć na stronie internetowej MEiN: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/zmiany-w-kanonie-lektur--rozporzadzenie-podpisane

Co zmienia się w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II

W rozporządzeniu w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia została ustalona podstawa programowa przedmiotu historia tańca. Będzie to jeden z przedmiotów, które w liceach  i technikach będą mogły być realizowane w zakresie rozszerzonym.

Szkoły będą mogły uwzględnić w planie nauczania zajęcia z tego przedmiotu od roku szkolnego 2023/2024.

Nowe warunki i sposób realizacji przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie

Od 1 września 2021 r. będzie obowiązywała z w warunkach i sposobie realizacji wychowania do życia w rodzinie (WDŻ). Z podstawy programowej wykreślono zalecenia realizacji tych zajęć na pierwszej i ostatniej godzinie lekcyjnej. Zmiana pozwoli dyrektorowi planować je w optymalny sposób.

Zajęcia WDŻ nie są jedynymi zajęciami w szkole z podziałem na grupy. Nauczycielom przedmiotu WDŻ należy zapewnić takie same warunki pracy, jaki inym nauczycielom.

Zajęcia WDŻ są obligatoryjne z mocy rozporządzenia do realizacji w szkołach. Rodzice mogą jednak zdecydować o uczestnictwie dziecka w tych zajęciach.

Projekty rozporządzeń, które Minister Czarnek podpisał 13 sierpnia 2021, zostały już skierowane do publikacji w Dzienniku Ustaw.

Tematyka

Sprawdź inne serwisy