Nowelizacja Karty Nauczyciela podpisana przez Prezydenta

Dodano: 12 sierpnia 2022
Nowelizacja Karty Nauczyciela podpisana przez Prezydenta

Nowe zasady awansu zawodowego i związane z tym zmiany w zasadach zatrudniania i oceniania nauczycieli oraz zagwarantowanie tzw. godzin dostępności nauczycieli. – to zmiany, które wprowadzi podpisana właśnie nowelizacja ustawy Karta Nauczyciela.

Głównym celem ustawy jest zmiana systemu awansu i oceny pracy nauczycieli. Ustawa przewiduje dwa stopnie awansu zawodowego: nauczyciela minowanego oraz nauczyciela dyplomowanego i likwiduje stopnie nauczyciela stażysty i kontraktowego. 

Stopień nauczyciela mianowanego ma być pierwszym stopniem awansu zawodowego. O szczegółach pisaliśmy tutaj: Awans zawodowy nauczyciela na nowych zasadach – nowelizacja Karty Nauczyciela

Kto zostanie nauczycielem mianowanym i dyplomowanym?

Nauczyciel uzyska stopień nauczyciela mianowanego, jeżeli spełni następujące warunki:

  1. spełnienia wymagań kwalifikacyjnych,
  2. odbędzie przygotowanie do zawodu nauczyciela, podczas którego będzie doskonalił umiejętności praktyczne oraz pogłębiał wiedzę teoretyczną niezbędną do wykonywania zawodu nauczyciela,
  3. posiada co najmniej dobrą ocenę pracy uzyskaną w ostatnim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela,
  4. uzyska pozytywną opinię o przeprowadzonych zajęciach,
  5. zda egzamin przed komisją egzaminacyjną, podczas którego sprawdzane będzie spełnianie przez nauczyciela wymagań dotyczących wiedzy i umiejętności niezbędnych do efektywnego realizowania obowiązków nauczyciela.

Ustawa przewiduje, że nauczyciel mianowany będzie mógł złożyć wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej 5 lat i 9 miesięcy od dnia nadania stopnia nauczyciela mianowanego. Ustawa wskazuje, kiedy możliwe będzie skrócenie powyżej wskazanych okresów.

Ponadto warunkiem nadania nauczycielowi mianowanemu stopnia nauczyciela dyplomowanego będzie:

  1. spełnienie wymagań kwalifikacyjnych,
  2. posiadanie co najmniej bardzo dobrej oceny pracy uzyskanej w ostatnim roku pracy przed złożeniem wniosku o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego,
  3. uzyskanie akceptacji komisji kwalifikacyjnej, która na podstawie dokonanej analizy dorobku zawodowego nauczyciela i przeprowadzonej rozmowy będzie sprawdzała spełnianie przez nauczyciela wymagań dotyczących realizowania zadań lub podejmowania działań na rzecz oświaty oraz ich efektów.

Nauczycielowi odbywającemu przygotowanie do zawodu nauczyciela dyrektor szkoły będzie przydzielał mentora spośród nauczycieli mianowanych lub dyplomowanych. Zadaniem mentora ma być:

  1. wspieranie nauczyciela w procesie wdrażania do pracy w zawodzie, w tym zapoznanie go z dokumentacją przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz innymi dokumentami obowiązującymi w szkole,
  2. udzielanie nauczycielowi pomocy w doborze właściwych form doskonalenia zawodowego,
  3. dzielenie się z nauczycielem wiedzą i doświadczeniem w zakresie niezbędnym do efektywnej realizacji obowiązków nauczyciela,
  4. umożliwienie nauczycielowi obserwowania prowadzonych przez siebie zajęć oraz omawianie z nim tych zajęć,
  5. obserwowanie zajęć prowadzonych przez nauczyciela oraz ich omawianie,
  6. inspirowanie i zachęcanie nauczyciela do podejmowania wyzwań zawodowych.

Pierwsze dwa lata pracy w szkole – umowa na czas określony

Zmianie ulegają także zasady nawiązywania stosunku pracy z nauczycielem podejmującym pracę w szkole. Podstawą zatrudnienia przez pierwsze 2 lata pracy w szkole będzie umowa o pracę na czas określony. Po przepracowaniu w szkole co najmniej 2 lat i uzyskaniu co najmniej dobrej oceny pracy zawarta zostanie umowa o pracę na czas nieokreślony.

Ocena pracy w okresie przygotowania do zawodu nauczyciela

Dyrektor szkoły będzie obligatoryjnie dokonywał oceny pracy nauczyciela w drugim oraz ostatnim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela. Oczywiście, ocena ta będzie mogła być również dokonana w każdym czasie, ale nie wcześniej niż po upływie roku od dokonania oceny poprzedniej.

W przypadku dokonywania oceny pracy nauczyciela odbywającego przygotowanie do zawodu nauczyciela dyrektor szkoły będzie musiał zasięgnąć opinii mentora.

Zmiany dotyczące wynagradzania nauczycieli

Ustawa wprowadza także zmiany w zakresie wynagradzania nauczycieli. Średnie wynagrodzenie nauczyciela odbywającego przygotowanie do zawodu nauczyciela będzie stanowiło 120% kwoty bazowej określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej. Dotychczas średnie wynagrodzenia nauczyciela stażysty stanowiło 100% kwoty bazowej.

Jednocześnie wskaźniki procentowe wpływające na wysokość średniego wynagrodzenia nauczyciela mianowanego i nauczyciela dyplomowanego nie zostały zmienione (pozostały na poziomie odpowiednio 144% i 184%).

Godziny dostępności nauczycieli

Ustawa wprowadza zobowiązanie nauczycieli do realizowania tzw. godzin dostępności.

Szczegółowe informacje na ten temat w artykule: Godziny dostępności – czy to dodatkowa godzina pracy dla nauczyciela?

Nowe przepisy wejdą w życie 1 września 2022 r.

Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 września 2022 r. z wyjątkiem:

  • przepisów, które wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia (m.in. przepisy dotyczące subwencji oświatowej w 2022 r. i finansowania zadań oświatowych),
  • przepisów dotyczących przekazywania i ogłaszania informacji o wolnych stanowiskach pracy dla nauczycieli, które wejdą w życie 1 września 2023 r.

Źródło: strona internetowa Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Opracowanie: Marta Wysocka

Tematyka

Sprawdź inne serwisy