Nowe zasady awansu zawodowego i związane z tym zmiany w zasadach zatrudniania i oceniania nauczycieli oraz zagwarantowanie tzw. godzin dostępności nauczycieli. – to zmiany, które wprowadzi podpisana właśnie nowelizacja ustawy Karta Nauczyciela.
Głównym celem ustawy jest zmiana systemu awansu i oceny pracy nauczycieli. Ustawa przewiduje dwa stopnie awansu zawodowego: nauczyciela minowanego oraz nauczyciela dyplomowanego i likwiduje stopnie nauczyciela stażysty i kontraktowego.
Nauczyciel uzyska stopień nauczyciela mianowanego, jeżeli spełni następujące warunki:
Ustawa przewiduje, że nauczyciel mianowany będzie mógł złożyć wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej 5 lat i 9 miesięcy od dnia nadania stopnia nauczyciela mianowanego. Ustawa wskazuje, kiedy możliwe będzie skrócenie powyżej wskazanych okresów.
Ponadto warunkiem nadania nauczycielowi mianowanemu stopnia nauczyciela dyplomowanego będzie:
Nauczycielowi odbywającemu przygotowanie do zawodu nauczyciela dyrektor szkoły będzie przydzielał mentora spośród nauczycieli mianowanych lub dyplomowanych. Zadaniem mentora ma być:
Zmianie ulegają także zasady nawiązywania stosunku pracy z nauczycielem podejmującym pracę w szkole. Podstawą zatrudnienia przez pierwsze 2 lata pracy w szkole będzie umowa o pracę na czas określony. Po przepracowaniu w szkole co najmniej 2 lat i uzyskaniu co najmniej dobrej oceny pracy zawarta zostanie umowa o pracę na czas nieokreślony.
Dyrektor szkoły będzie obligatoryjnie dokonywał oceny pracy nauczyciela w drugim oraz ostatnim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela. Oczywiście, ocena ta będzie mogła być również dokonana w każdym czasie, ale nie wcześniej niż po upływie roku od dokonania oceny poprzedniej.
W przypadku dokonywania oceny pracy nauczyciela odbywającego przygotowanie do zawodu nauczyciela dyrektor szkoły będzie musiał zasięgnąć opinii mentora.
Ustawa wprowadza także zmiany w zakresie wynagradzania nauczycieli. Średnie wynagrodzenie nauczyciela odbywającego przygotowanie do zawodu nauczyciela będzie stanowiło 120% kwoty bazowej określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej. Dotychczas średnie wynagrodzenia nauczyciela stażysty stanowiło 100% kwoty bazowej.
Jednocześnie wskaźniki procentowe wpływające na wysokość średniego wynagrodzenia nauczyciela mianowanego i nauczyciela dyplomowanego nie zostały zmienione (pozostały na poziomie odpowiednio 144% i 184%).
Ustawa wprowadza zobowiązanie nauczycieli do realizowania tzw. godzin dostępności.
Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 września 2022 r. z wyjątkiem:
Źródło: strona internetowa Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Opracowanie: Marta Wysocka